راه های داشتن تمرکز بیشتر

راه های داشتن تمرکز بیشتر

🔵 باید عامل خارجی که باعث عدم تمرکز شما می‌شود را شناسایی کنید و از بین ببرید.
اگر در مکان مطالعه شما، عواملی وجود دارد که باعث حواس پرتی شما می‌شود می‌توانید محل را تغییر بدهید.
گاهی عامل خارجی نشخوار فکری است، به عبارتی مسئله ای ذهن شما را درگیر کرده است و باعث عدم تمرکزتان می‌شود؛ در این صورت می‌توانید آن درگیری ذهنی را یادداشت کنید و بعد از مطالعه به آن بپردازید. اگر مسئله پیش آمده با یاداشت کردن حل نمی‌شود و نیاز به تفکر بیشتر دارد بهتر است زمانی را به حل کردن مشکل اختصاص دهید.

🔵 اگر برنامه ریزی شما مشکل داشته باشد
بطوریکه مواردی مانند داشتن تنوع مطالعاتی بالا را رعایت نکنید یا علاقه ای به خواندن مبحث گذاشته شده در برنامه نداشته باشید تمرکز شما حین مطالعه کاهش پیدا می‌کند.

🔵 گاهی اوقات عدم تمرکز، به اختلالاتی مانند ADD که مسئله ای روانی است مربوط می‌شود؛ یعنی شما مشکل کمبود دقت و توجه دارید و تا زمانی که این مشکل را حل نکنید امکان تمرکز کردن وجود ندارد و برای رفع این مشکل، مراجعه به روانشناس توصیه می‌شود.

📌 برای داشتن تمرکز بیشتر، قبل از درس خواندن هدف گذاری دقیقی انجام دهید و هدف خود از درس خواندن را مشخص کنید یکی از مصادیق هدف‌گذاری، داشتن زمانبندی دقیق است. محدود کردن زمان و ملزم کردن خود به انجام کار در زمان ضرب العجلی به شما کمک شایانی می‌کند.

📌عنصر سرعت را فراموش نکنید زیرا شما با داشتن سرعت و حرکت سریع چشم ها، قلم و ورق زدن سریع است که می‌توانید تمرکز را به ذهنتان القا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید