اگر دروس زیادی را هنوز در مرحلهٔ پیشروی کردن داریم، چه کنیم؟

اگر دروس زیادی را هنوز در مرحلهٔ پیشروی کردن داریم، چه کنیم؟ (پرسش دانش‌آموز پشت کنکور رشتهٔ تجربی با رتبهٔ 19000 منطقه 1)

🔹 برای کسی که با رتبهٔ متوسطی پشت کنکور است و فکر می‌کند که دروس زیادی برای پیشروی کردن دارد، پیشنهاد این است که یک آزمون کنکوری که تا به حال نزده است را بزند. و وضعیت مباحث را به سه دسته تقسیم کند:

۱) مسلط: برای مثال، اگر سه تست از مبحث دما و گرما آمده است و هر سه درست زده شده، جزو این دسته‌بندی قرار می‌گیرد. وقتی سه تستِ موجود در آزمون را بدون دورهٔ مبحث، درست می‌زنید، می‌توان گفت که روی مبحث تسلط دارید.
۲) نیمه‌مسلط: از سه تست مذکور، دو تست را درست زده‌اید و یکی را غلط. یا حتی دو تا غلط و یکی درست. این مبحث، جزو دسته‌بندی نیمه‌مسلط قرار می‌گیرد.
۳) عدم تسلط: وقتی که هر سه تست را غلط می‌زنید.

🔹 در این تقسیم‌بندی که تصمیم بگیریم مباحث در کدام دسته باید قرار بگیرند، باید علاوه بر تقسیم‌بندی مذکور، نگاه کلی اجمالی بدون وسواس و بدون خودزنی هم داشته‌باشیم. به این صورت که برای مثال فصلِ دما و گرما را (از سه تستِ کنکور) دوتا درست و یکی غلط زده‌اید. پس از آن، آزمون‌های طول سال (آزمون‌های قلمچی، …) خود را نیز بررسی کنید که عملکرد شما در این فصل به چه صورت بوده است. شواهد را بررسی کنید و پس از آن تصمیم بگیرید که این مبحث در کدام دسته باید قرار بگیرد.

🔹 برنامهٔ پیشروی عیناً مثل برنامهٔ آموزشی است. برنامهٔ جمع‌بندی، شبیه برنامهٔ سنجشی است. مثل تست آموزشی و سنجشی که در تست آموزشی باید تک به تک درسنامه خواند و تست‌ها را زد و مراحل اولیهٔ یادگیری است. تست سنجشی به این معنا است که شما قبلاً روی موضوع کار کرده‌اید و اکنون مجموعهٔ ۲۰ تایی و ۳۰ تایی را برای تمرین، حل می‌کنید. و معمولاً درسنامه هم نمی‌خوانید مگر اینکه نیاز شود. (مثلاً اگر از ده قسمتِ درس، دو قسمت را مشکل دارید، صرفاً همان بخش را لکه‌گیری می‌کنید.) برای مثال، با برنامهٔ پیشروی، فصل گردش مواد با چهار گفتار را در چهار الی شش روز می‌توانید بخوانید اما همان فصل را در برنامهٔ جمع‌بندی در یک روز می‌خوانید. و دورهٔ بعدی معمولاً در ماه‌های پایانی است.

دیدگاهتان را بنویسید