بررسی منابع تست موجود در بازار برای درس فیزیک

“روش مطالعه”

ابتدا جزوه و درسنامه دبیر را مطالعه کنید . سپس سراغ مطالعه درسنامه کتاب تست بروید، تمام تست های آن مبحث را در کتاب تست حل کنید و سوالاتی که غلط زده شده و یا نکته جالب و یا تیپ تست جدید دارد هایلایت کنید و در دفعات بعدی برای تست های پوششی و مرور مبحث استفاده از آن ها استفاده کنید.
نکته مهمی که در مورد کتاب تست وجود دارد این است که نمی شود یک نسخه را برای تمام داوطلبان در انتخاب منابع استفاده کرد و شخص دانش آموز باید با توجه به سطح درسی خود و فرا شناخت منابع مطالعاتی را انتخاب کند.

📚فیزیک آبی قلمچی:

“ویژگی ها”

۱.تست های شناسنامه دار زیاد۲.تست های متنوع ۳.پیمانه ای بودن تست ها۴. پوشش تست های قلم چی ۵.پاسخ تشریحی کامل
کتاب آبی قلمچی بیشتر با هدف افزایش تعداد تست و قدرت تست زنی تالیف شده و بخش آموزشی درسنامه های خیلی خلاصه ای دارد و شاید برای دانش آموزی که در حال یادگیری است مناسب نباشد.خلاصه گویی در درسنامه ها باعث شده که درسنامه از حالت خود آموز خارج شود و بیشتر مناسب برای مرور مطالب است.
بیشتر از 90 درصد تست های قرار داده شده در کتاب فیزیک جامع کنکور تجربی آبی قلم چی، شناسنامه دار می باشند.تمامی تست های این کتاب به صورت میکروطبقه بندی در پیمانه های 10 سوالی و 20 سوالی قرار داده شده اند که تعداد این پیمانه ها با توجه به میزان دشواری و اهمیت هر مبحث متفاوت است.کتاب آبی قلمچی کاملا منطبق بر کتاب درسی است و در هیچ مبحثی از خط کنکور خارج نشده است . و تمامی تیپ تست ها را پوشش داده است. نکته مثبتی که در پاسخ تشریحی آن وجود دارد این است که بخش هایی تحت عنوان راهبرد حل تست وجود دارد،که خط فکری مناسب برای حل تیپ تست های مختلف را به دانش آموز ارائه می دهد.

📚فیزیک میکرو گاج:

“ویژگی ها”

۱. تست های کافی و متنوع۲.تست های ایده دار برای دانش آموزان قوی تر۳.روند آموزشی مناسب تست ها۴.پاسخ تشریحی کامل
در جلد پاسخنامه قسمت هایی تحت عنوان خلاصه نکات وجود دارد که کلیت مباحث فصل را برای دانش آموز مرور میکند.
تعداد تست هایی که در هر مبحث آورده شده است کامل و کافی است.
سطح تست ها روند آموزشی خوبی دارد و از آسان به سخت چیده شده است.تنوع تست خوبی دارد و تیپ تست های مختلف را پوشش میده.
تست ها از تمارین کتاب درسی و کنکور های سال های گذشته، امتحانات کشوری و تست های تالیفی در کتاب وجود دارد و میتوان گفت که برای هر سطح از دانش آموزی کتاب مفیدی خواهد بود.
در پاسخ تشریحی بخش هایی تحت عنوان تذکر ، نکته و خلاصه نکات وجود دارد که مطالعه آن ها به پاسخ به تست ها کمک می کند.
از ویژگی های این کتاب وجود تست هایی که توسط مولفین انتخاب شده تا در دوران جمع بندی دوباره مرور شود و همچنین بخشی به نام یک قدم تا صد وجود دارد که دانش آموزان با حل این تست ها باعث افزایش درصد خود در این درس می شود.

📚فیزیک خیلی سبز:

“ویژگی ها”

۱.درسنامه کامل و خود آموز۲.تست های متنوع۳.پاسخ تشریحی کامل۴. وجود آزمونک های جمع بندی بعد از هر مبحث در کتاب پایه خیلی سبز

لحن درسنامه این کتاب صمیمی می باشد و مولفین با بیانی شیوا مفاهیم را از بنیادی ترین قسمت ها شروع به آموزش کرده اند.
بر خلاف منابع دیگر موجود در بازار درسنامه های خیلی سبز حجم بیشتری دارد و مطالب به صورت عمیق یاد داده شده تا دانش آموز را از کلاس درس و معلم بی نیاز کند و نسبت به منابع دیگر درسنامه خودآموز دارد .مثال های بسیار خوب و جالبی در درسنامه وجود دارد که به درک بیشتر مطلب کمک میکند.
تست های این کتاب به صورت میکرو طبقه بندی و از ساده به سخت چیده شده است. تست ها از کنکور سال های گذشته ، تست های که ایده آن از کتاب های درسی گرفته شده و تست های تالیفی وجود دارد.
برخی تست ها در هر مبحث مشخص شده که برای دوران جمع بندی مناسب می باشد.
ویژگی دیگر آن وجود بخشی به نام سری z است که تست های سطح بالایی وجود دارد که با توجه به کنکور ۹۹ کار کردن تست های سطح بالا باعث متمایز شدن دانش آموز از رقبا خواهد شد.
پاسخ نامۀ تست ها کاملا تشریحی نوشته شده است و از بیان هر گونه نکته ی تستی و راه حل میانبر اجتناب شده است. به همین خاطر برای تمامی دانش آموزان ساده و قابل فهم می باشد.

📚فیزیک نشر الگو:

“ویژگی”

۱. درسنامه کامل و خود آموز ۲ تست های متنوع و تیپ تست های جدید۳.تست های سطح بالا ۴. مثال های جذاب و تست های مفید برای یادگیری در درسنامه

در این کتاب برای فهم بهتر دانش آموزان در ذیل تعاریف مفهومی، تعدادی پرسش مطرح شده است و هدف از طرح این پرسش‌ها آشنایی دانش آموزان با کاربرد آن مفهوم در زندگی روزمره می‌باشد.درسنامه های این کتاب بسیار کامل است. تست های بسیار مفیدی برای یادگیری مطلب برای دانش آموز در بخش درسنامه وجود دارد. ازآنجایی‌که درس‌نامه‌های کتاب فیزیک دوازدهم تجربی نشر الگو مطالب کتاب درسی را بدون کم‌وکاست، با توجه به رویکرد کنکور سراسری به‌صورت کامل و عمیق آموزش داده‌اند، می‌توان گفت مخاطب درس‌نامه‌های این کتاب دانش آموزان ضعیف و متوسط می‌باشند. اما در برخی قسمت‌ها روش‌هایی برای حل سریع‌تر مسئله آموزش داده شده است که برای دانش آموزان قوی نیز مفید خواهد بود تا مدت زمان حل تست ها را کاهش دهند.
وجود ضمایم در انتها کتاب بسیار مفید است مانند استفاده از مشتق در سینماتیک.
تست ها به خوبی طبقه بندی شده و از آسان به سخت چیده شده و تیپ تست های متنوع و سوالات خلاقانه زیبایی در کتاب وجود دارد. و تست های سطح دوم که منبع تست بسیار مناسبی برای دانش آموزان سخت کوش و کسانی است که به دنبال کسب درصد های بالا هستند.
مجموعه تست ها از تست های کنکور و تالیفی و تست های قلمچی وجود دارد. البته بعضی تست ها از مسیر کنکور خارج است که توسط مولف مشخص شده است.
در درسنامه روش حل سوالات مطابق آموزش های درسنامه است و در درسنامه سوالات به سه سطحA,B,C تقسیم شده است که نشان دهندۀ سطح تست است. کتاب فیزیک نشر الگو را میتوان به عنوان منبع دوم برای تست پوششی و تیپ تست های بیشتر و سوالات سطح بالاتر استفاده کرد.

 

نویسنده مسئول:محمد قلعه نویی

در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم