بررسی منابع تست موجود در بازار برای درس زیست

“روش مطالعه”

داشتن یک معلم زیست خوب امتیاز محسوب می شود ، دبیر زیست ما سال یازدهم و دوازدهم زیست را برای ما خیلی خوب تدریس می کردند و ما نکته برداری انجام می دادیم و جزوه می نوشتیم پس اولین کاری که می کردیم خوب گوش دادن به تدریس  ایشان و سپس مطالعه دقیق جزوه بود . بعد از آن درسنامه خیلی سبز را کامل می خواندم و نکاتی که در درسنامه بود را در کتابم حاشیه نویسی می کردم بعد از آن شروع به حل تست های ساده کتاب آبی قلمچی به صورت تک به تک می کردم ، یعنی یک تست می زدم و پاسخنامه را می خواندم تا نکات کلی را جمع کنم و در کتابم یادداشت کنم بار دوم هم همین کار را با خیلی سبز انجام می دادم اگر می دیدم نکات کامل نیست ، کتاب تست دیگر را هم به همین روش می خواندم ولی اگر کامل بود فقط تست هایی که برایم جالب بود یا بعضی گزینه هایی که برای من جدید بود را بررسی می کردم.در آخر آنقدر نکته برای هر فصل جمع می کردم که با مرور کردن آنها می توانستم بدون خواندن متن کتاب شروع به تست زنی زمان دار کنم.

📚 کتاب آبی کانون:

“ویژگی ها”

1. سوالات شناسنامه دار : دارای مرجع مشخص و مرتبط با صفحات کتاب درسی
2. سوالات کنکور منطبق بر کتاب های درسی نظام جدید
3. سوالاتی از آزمون های کانون
4. سوال طراحی شده با هدف پوشش تمرین های کتاب درسی
5. پیمانه ۱۰ و ۲۰ سوالی برای مدیریت زمان
6. درس نامه کاربردی با هدف پوشش سوالات هر تیپ تست ( البته درسنامه های آن قابل مقایسه با خیلی سبز نیست)
7. آزمون جمع بندی : یک پیمانه سوال جمع بندی در پایان هر فصل
8. سوالات داخل و خارج از کشور کنکور ۹۸
منبع خوبی برای حل تست های ساده و آموزشی است این کتاب شامل تست های طراحی شده توسط رتبه های برتر کنکور، تست های برگزیده کنکور های سراسری و تست های برگزیده آزمون های قلمچی است. کسانی که پایه خوبی در زیست ندارند به نظرم بهتر است ابتدا از این کتاب استفاده کنند ولی درسنامه های این کتاب چندان کامل نیست و شباهت خیلی زیادی به متن کتاب درسی دارد و پیشنهاد می شود درسنامه کتاب دیگری مطالعه شود و از این کتاب صرفا برای تست آموزشی اولیه استفاده شود . کتاب های آبی به صورت پیمانه های ۱۰ و ۲۰ سوالی است و با توجه به اهمیت مباحث تعداد این پیمانه ها مختلف است به علاوه در پایان هر فصل یک پیمانه سوال جمع بندی وجود دارد . به خاطر پیمانه ای بودن منبع خوبی برای کوییز زدن می باشد.

📚خیلی سبز:

“ویژگی ها”

1. درسنامه های جامع و کامل و ترکیبی که پوشش دهنده کامل کتاب درسی می باشند
2.تست های مفهومی و ترکیبی
3. تست های منتخب از آزمون های قلمچی
4.تست های کنکور های سال های اخیر
5. پاسخ های تشریحی کامل
این کتاب درسنامه خیلی خوب و جامعی دارد و بهتر است که برای زیست ، درسنامه ها از این کتاب خوانده شوند . نسبت به بقیه کتاب های کمک درسی اشکال و ایراد کمی در درسنامه و تست دارد . فصل ژنتیک دوازدهم کامل و جامع می باشد و هر نوع تیپ تستی که در نظام جدید مطرح است ، بررسی شده است که مزیت خیلی خوبی است.
تعداد تست ها برای مباحث مختلف کافی و به اندازه است و کتاب حاوی جداول کاربردی در درسنامه می باشد .علاوه بر این در آخر هر فصل تست های ترکیبی وجود دارد که می تواند برای جمع بندی هم مناسب باشد. برای سال دهم درسنامه ها به صورت کادر در بخش پاسخنامه است ولی برای سال های یازدهم و دوازدهم این درسنامه ها قبل از تست ها قرار گرفته است همچنین درسنامه ها و تست ها هم بر اساس گفتار های کتاب درسی جدا جدا هستند و نکات ترکیبی هم در درسنامه و هم پاسخ نامه ذکر شده است. در بخش درسنامه زیست خیلی سبز دوازدهم بخش هایی که مرتبط با سال گذشته است کامل توضیح داده شده تا برای دانش آموزان به طور کامل مرور و دوره شوند.

📚 میکرو طبقه بندی:

“ویژگی ها”

1. آموزش کامل مطالب کتاب درسی
2. بیان نکات مفهومی و ترکیبی هر فصل
3. بررسی کامل گزینه‌ها و مهارت‌های حل سؤال در پاسخ‌نامه‌ی تشریحی
4. صدها شکل رنگی و با کیفیت برای افزایش فهم مطالب کتاب
این کتاب هم شامل سه قسمت درسنامه ، تست و پاسخنامه است. چینش مطالب به این صورت بوده که نخست، درس‌نامۀهر گفتار و پس‌از آن سؤالات آن بخش بیان شده است. پس از پایان همه‌ی درس‌نامه‌ ها و تست‌ ها ، پاسخ‌نامۀتشریحی قرار دارد. در این کتاب علاوه بر متن اصلی درس‌نامه، قسمت‌هایی با عنوان «یادآوری» و «نکته» ارائه شده تا به‌ این‌ ترتیب هیچ مطلبی از قلم نیفتد. در این کتاب تعداد زیادی شکل اعم از اشکال داخل و خارج کتاب ارائه شده است. تمامی تصاویر کتاب درسی در قالب سؤالات گوناگون مطرح شده‌ و نکات تمامی آن‌ها نیز در داخل کادر نکات شکل و درس‌نامه‌ها ذکر شده است؛ اما شکل‌هایی که خارج از کتاب هستند ، فقط در درس‌نامه و پاسخ‌نامه به‌ منظور درک بهتر مفاهیم درسی مطرح شده‌اند.

میکرو سال دوازدهم نسبت به کتابهای پایه ایراد و اشکال زیادی دارد و تعداد تست ها هم برای فصول زیاد نیست و این نقطه ضعفی برای کتاب محسوب می شود اما برای دهم و یازدهم تعداد تست ها کافی و به اندازه است. در کل کتاب میکروطبقه بندی سال دهم و یازدهم خیلی بهتر از دوازدهم هستند و به عنوان منبع بعدی تست زنی پس از خیلی سبز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

📚 نشرالگو سه بعدی:

“ویژگی ها”

1.درسنامه هایی مشابه کتاب درسی که نکات خارج کتاب درسی ذکر نشده است و به حالت نموداری است (برای درسنامه به نظرم مناسب نیست)
2. تست های طبقه بندی شده
3. پاسخنامه های تشریحی که نکات هم در کادر ها در آن ها ذکر شده
برای مطالعه درسنامه کتاب مناسبی نیست اما تست های سطح بالایی دارد که بهتر است بعد از خیلی سبز و میکرو زده شوند. تست های گفتار به گفتار کتاب درسی جدا شده اند و در آخر هر فصل تست های کنکور های سراسری و آزمون های آزمایشی به صورت جداگانه آورده شده اند که برای سنجش یادگیری آن فصل کاملا مناسب هستند.
علاوه بر این در بخش پاسخنامه هم نکات لازم در کادر نوشته شده است.

📚 آی کیو پلاس جامع:

“ویژگی ها”

1. درسنامه ندارد ولی پاسخنامه آن کامل است
2. حاوی تست های طبقه بندی شده بر اساس گفتار های کتاب درسی است
3. تعداد تست ها بر اساس اهمیت آن فصل و گفتار متفاوت هستند
4. انتهای هر فصل سوالات ترکیبی و جامع وجود دارد که برای جمع بندی و کوییز مناسب هستند
بیشتر تست های کتاب تالیفی بوده و الباقی از کنکور های سراسری چند سال اخیر آورده شده اند.تست های هر فصل به دو بخش تقسیم می شوند. تست های بخش اول فقط برای یادگیری طراحی شده اند و عینا از مطالب کتاب درسی برای تالیف تست های این بخش استفاده شده است. در آخر هر فصل نیز تست های سطح بالا برای سنجش پایانی و تکمیلی ارائه شده است. تمام تست ها دارای پاسخ های تشریحی بوده و برای این که از مطالب کتاب بتوان استفاده کرد باید این پاسخ ها را دقیق مطالعه کنید. چرا که ممکن است در این پاسخ ها مطالبی آورده شده باشند که در آموزش های کتاب درسی به آن ها اشاره ای نشده است.

📚 جمع بندی زیست خیلی سبز:

“ویژگی ها”

1. متن کتاب درسی به طور کامل پوشش داده شده است
2. همه‌ی شکل‌ها و نکاتشان مورد بررسی قرار گرفته اند
3. همه‌ی قیدهای کتاب درسی و عبارات مهم‌ و تست خیز ، مشخص شده اند
4. همه‌ی نکات مفهومی و قابل برداشت از هر مطلب ذکر شده است
5. همه‌ی نکات ترکیبی در هر فصل آورده شده است
6. همه‌ی نکات پرتکرار آزمون‌های مختلف بررسی شده و لابه لای مطالب قرار داده شده اند
7.جداول مقایسه ای و جمع بندی مفید در هر فصل وجود دارد

📚 کتاب سه سطحی:

“ویژگی ها”

✔️ این کتاب دو ویژگی مهم دارد ؛ ویژگی نخست آنکه که سوالات ، در سه سطح تنظیم شده اند: سوالهای نسـبتاً دشـوار، دشـوار و دشـوارتر
ویژگی دوم کتاب این است که تک تک سوالات، شناسنامه و هویت دارند و براساس آمار و میزان پاسخگویی در آزمونهای کـانون
چیده شده اند. سوالات به طور سلیقه ای و صرفاً براساس نظر اشخاص تنظیم نشده اند.
مشخص شده است که چند نفر و چند درصد دانش آموزان شرکت کننده در آزمونهـا بـه هریـک از سـؤال هـا مراجعـه کـرده انـد و چنـد درصـد دانش آموزان به هر سؤال پاسخ صـحیح داده انـد.
✔️ می توان از این کتاب برای دوران جمع بندی و یا نزدیک امتحانات استفاده کرد
✔️ در کل این کتاب می تواند به عنوان منبع تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد.

📚 فصل آزمون:

“ویژگی ها”

1. کتاب‌های فصل آزمون حجم مناسبی دارند ، به طوری که در مدت زمان کوتاه می‌توانید هر سه پایه را جمع‌بندی کنید.
2. برای هر سطح دانش آموزی قابل استفاده است
3. تست‌ها به شکل فصلی و هر فصل هم دارای چند آزمون ۱۰ سوالی است. تعداد آزمون‌های هر فصل بر اساس حجم و اهمیت آن در کنکور تنظیم شده است . چند آزمون جامع ۵۰ سوالی برای پایه دهم ، یازدهم ، دوازدهم و جامع هر سه پایه در آخر کتاب وجود دارد.
4. دانش آموزان پایه‌ی دهم و یازدهم هم می‌توانند با خیال راحت از این کتاب استفاده کنند چون در آزمونهای هر فصل تاکید روی نکات همان فصل می باشد. تست‌های ترکیبی هم ترکیب همان مباحث دهم و یازدهم است و از این بابت جای نگرانی نیست.
5. تمام سوالات تالیفی هستند و سوالات کنکور در این کتاب آورده نشده است
6.برای هر فصل اول آزمون های مبحثی وجود دارد و بعد آزمون جامع برای فصل

📚 موج آزمون:

“ویژگی ها”

1. برخلاف کتاب فصل آزمون خیلی سبز آزمون های جدا جدا و مبحثی برای هر پایه ندارد
2. همه آزمون ها مطابق تعداد تست زیست کنکور ۵۰ سوالی هستند
3. همه آزمون ها جامع هستند و مناسب دوران جمع بندی می باشند
4. دانش آموزان دهم و یازدهم نمی توانند به طور کامل از این کتاب بهره ببرند و برای دوران نزدیک کنکور مناسب است
5. پاسخنامه تشریحی خوبی دارد و تک تک گزینه ها بررسی شده اند
6. برای دانش آموزان سطح بالا یا دست کم کسانی که در آن درس سطح خوبی دارند قابل استفاده است

نویسنده مسئول:فاطمه احمدی