کارنامه رتبه یک کنکور هنر 99 و کنکور هنر 97 و روش مطالعه دروس کنکور هنر از زبان رتبه یک کنکور هنر

درصدهای رتبه های 1 کنکور هنر 97 و 99

درصدهای رتبه یک کنکور 97 و کنکور یک 99 - روش مطالعه کنکور هنر از زبان رتبه یک کنکور هنر 99

🔹در چند سال اخیر، به همت این دانش آموزان نخبه و کوشا، تراز و درصدهای کنکور هنر را به شدت بالا برده ایم تا حدی که در برخی دروس رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

🔹بدون تردید، پیش و بیش از هر عامل دیگری، انگیزه و پشتکار این عزیزان عامل اتفاقات خوب سال 97 و 99 بوده است.

🔹جهش تراز و درصدی که ان شاء الله در سال های آتی، بیشتر از این خواهد بود.

🔹جالب اینجاست که این دو نفر نه فول کلاس ها و آزمون های لاکچری برخی مؤسسات پایتخت شرکت کرده اند و نه کار عجیب و فرای تصور بشری انجام داده اند؛ صرفا با تلاش، ساعت مطالعه بالا، انگیره مضاعف و سختکوشی، کتاب های قطور هنر را ورق زده و در کنکوری که تمامی روش های علمی را با هم می طلبد، به چنین نتایج درخشانی دست یافته اند.

🔹این الگو و چارچوب مناسبی است برای کسانی که تصور می کنند باید کار عجیبی انجام دهند تا رتبه یک کنکور باشند.


کنکور هنر مانند سایر کنکور ها شامل دو دفترچه ( عمومی و اختصاصی ) می باشد.

دفترچه عمومی کنکور هنر شامل 100 سوال با مدت زمان پاسخ گویی 75 دقیقه می باشد. که مواد امتحانی و تعداد سوال هر درس و مدت پاسخ گویی آن به شرح زیر می باشد:

●زبان و ادبیات فارسی – 25 سوال / 18 دقیقه
●زبان عربی – 25 سوال / 20 دقیقه
●فرهنگ و معارف اسلامی – 25 سوال / 17 دقیقه
●زبان انگلیسی- 25 سوال / 20 دقیقه

دفترچه اختصاصی کنکور هنر شامل 160 سوال با مدت زمان پاسخگویی 165 دقیقه است که مواد امتحانی و تعداد سوال هر درس و مدت پاسخ گویی آن به شرح زیر می باشد:

●درک عمومی هنر – 30 سوال / 25 دقیقه
●درک عمومی ریاضی فیزیک – 30 سوال /40 دقیقه
●ترسیم فنی – 20 سوال / 26 دقیقه
●خلاقیت تصویری و تجسمی – 20 سوال / 24 دقیقه
●خلاقیت نمایشی – 20 سوال / 13 دقیقه
●خلاقیت موسیقی – ‌20 سوال / 20 دقیقه
●خواص مواد – 20 سوال / 17 دقیقه


ضرایب و زیرگروه های کنکور رشته هنر

ضرایب و زیر گروه های کنکور هنر به شرح زیر می باشد: ( شامل پنج زیر گروه )

دروس عمومی کنکور هنر :

●زبان و ادبیات فارسی (ضریب 4)
●زبان عربی ( ضریب 2 )
●فرهنگ و معارف اسلامی (ضریب 3)
●زبان انگلیسی (ضریب 2)

دروس تخصصی کنکور هنر:

☆ زیرگروه 1:

●درک عمومی هنر (ضریب 4)
●ریاضی فیزیک (ضریب 1)
●ترسیم فنی (ضریب 1 )
●خلاقیت تصویری(ضریب 4)
●خلاقیت نمایشی (ضریب 1)
●خلاقیت موسیقی (ضریب 1)
●خواص مواد (ضریب 1)

¤ رشته‌های: ارتباط تصویری – تلویزیون و هنرهای دیجیتالی-چاپ – صنایع‌دستی – طراحی پارچه- طراحی صحنه – طراحی لباس- عکاسی – فرش – کتابت – مجسمه‌سازی – نقاشی -هنرهای تجسمی – هنرهای صناعی – کاردانی عکاسی خبری – کاردانی فرش دستبافت – کارگردانی گرافیک – کاردانی گرافیک رایانه -کاردانی هنر سفالگری -کاردانی هنرهای تجسمی -کاردانی هنرهای سنتی

☆زیرگروه 2:

●درک عمومی هنر (ضریب 3)
●ریاضی فیزیک (ضریب 3)
●ترسیم فنی (ضریب 2)
●خلاقیت تصویری (ضریب 4)
●خلاقیت نمایشی (ضریب 1)
●خلاقیت موسیقی (ضریب 1)
●خواص مواد (ضریب 1)

¤رشته‌های: باستان‌شناسی – طراحی صنعتی – مرمت بناهای تاریخی -مرمت و احیای بناهای تاریخی – هنر اسلامی – کاردانی باستان‌شناسی – کاردانی طراحی صنعتی

‌ ☆زیرگروه 3:

●درک عمومی هنر (ضریب 3)
●ریاضی-فیزیک (ضریب 1)
●ترسیم فنی (ضریب 2)
●خلاقیت تصویری (ضریب 2)
●خلاقیت نمایشی (ضریب 1)
●خلاقیت موسیقی (ضریب 1)
●خواص مواد (ضریب 1)

¤رشته‌های: مرمت آثار تاریخی – موزه – کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی – کاردانی موزه

☆زیرگروه 4:

●درک عمومی هنر (ضریب 3)
●ریاضی فیزیک (ضریب 1)
●ترسیم فنی (ضریب 1)
●خلاقیت تصویری (ضریب 2)
●خلاقیت نمایشی (ضریب 4)
●خلاقیت موسیقی (ضریب 1)
●خواص مواد (ضریب 1)

¤رشته‌های: ادبیات نمایشی – بازیگری – سینما – کارگردانی تلویزیون – نمایش عروسکی – کاردانی انیمیشن – کاردانی هنرهای نمایشی

☆زیرگروه 5:

●درک عمومی هنر (ضریب 3)
●ریاضی فیزیک (ضریب 1)
●ترسیم فنی (ضریب 1)
●خلاقیت تصویری (ضریب 1)
●خلاقیت نمایشی (ضریب 1)
●خلاقیت موسیقی (ضریب 4)
●خواص مواد (ضریب 1)

¤رشته‌های:‌ آهنگسازی، موسیقی نظامی – نوازندگی موسیقی ایران – نوازندگی موسیقی جهانی


روش مطالعه کنکور هنر از زبان رتبه یک کنکور هنر 99

□ دروس عمومی کنکور هنر:

• زبان و ادبیات فارسی: 25 تست

بیشترین ضریب را در دروس عمومی، ادبیات فارسی دارا است. این درس شامل بخش های مختلفی مانند املا و لغت، تاریخ ادبیات، ارایه های ادبی، دستور زبان فارسی و قرابت معنایی میباشد که هر کدام بودجه و تعداد سوال مشخص خاص خود را شامل می شوند.

در این درس توصیه می گردد علاوه بر مسلط شدن به مباحث حفظی و تکنیکال، مباحث جداگانه مطالعه شود و هر بخش جداگانه سرمایه گذاری شود. تست های فراوان در بخش تکنیکال بسیار مهم و باعث پیشرفت شما خواهد شد.

• زبان عربی: 25 تست

درسی که در کنکور هنر نقشی بسیار مهمی را ایفا می کند و کسب درصدی بالا در زبان عربی به بهبود رتبه و … شما بسیار کمک می کند. این درس نیز مانند سایر دروس بخش بندی دارد و تعدادی از سوالات ترجمه هستند و بخشی دیگر نیز شامل درک مطلب، دستور، لغت و … است. کار کردن روزانه ی درک مطلب عربی می تواند موثر باشد و در طولانی مدت مشکل و ضعف شمارا در این بخش حل کند.

• فرهنگ‌ و معارف اسلامی: 25 تست

دینی درسی است که در نگاه اول برای داوطلبین سخت و پر از مطلب می باشد ولی باید دانست که به راحتی و با مرورهای بسیار زیاد میتوان درصد بالایی در این درس کسب کرد. مرورکردن آیه ها و درک عمیق و تحلیل مفاهیم و احادیث در این درس نقشی مهم دارد.

• زبان انگلیسی : 25 تست

زبان انگلیسی شامل مباحث وُکَب ( لغت )، گرامر ( دستور زبان )، کلوز تست و ریدینگ میشود. برای بخش کلوز تست و ریدینگ مرور روزانه آن موثر خواهد بود. می توانید برای افزایش مهارت خود در زبان از واژگان فراکتابی نیز استفاده کنید.

□دروس تخصصی کنکور هنر:

• درک عمومی هنر: 30 سوال

این درس پررقابت ترین و از مهمترین دروس تخصصی هنر به شمار میرود که کسب درصد بالا در این درس می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و تراز ویژه ای را به شما بدهد.

درک عمومی هنر حیطه ی وسیعی را در بر می‌گیرد و شامل مبحث های تاریخ هنر، خوش نویسی، چاپ دستی، عکاسی، تئاتر، صنایع دستی، سینما، موسیقی و … می باشد.

مطالعه دقیق و جز به جز کتاب های هنرستان در این درس بسیار سرنوشت ساز و مهم میباشد. در کنار این کتب، مطالعه منابع آزاد نیز راه حل مناسبی می باشد و توصیه می گردد. فراموش نکنید مرور کردن شاه کلیدی برای درک عمومی است.

• درک عمومی ریاضی و فیزیک: 30 سوال

این درس شامل مباحث مختلفی مانند محاسبات عددی، هندسه های فضایی و مسطحه، دایره، هوش و … می باشد که با توجه به رویکرد کنکور های اخیر می توان دریافت که فرم و شکل سوال ها تقریبا یکسان بوده است و با تست های مروری و پوششی فراوان قادر خواهید بود درصد مطلوبی برای این درس کسب کنید.

ریاضی یک نکته دارد آن هم تمرین مکرر است. قابل ذکر است تعدادی سوال از بخش فیزیک نیز طراحی می شود که به طور معمول دارای ۵ سوال می باشد

• ترسیم فنی: 20 سوال

ترسیم فنی علاوه بر سوال های مشترک با ریاضی که بسیار درصد آور است، خود دارای سوال های تئوری و فنی دیگری است، که لازمه ی حل آن ها تمرین بسیار زیاد و علاقه مند بودن به آن است. سوال های مشترک با ریاضی را می توانید به راحتی مسلط شوید و اینگونه تستها را در هر دو درس پاسخ صحیح دهید.

بخشی از سوال ها از مباحث حفظی طرح میشوند که با مطالعه کتب هنرستان ( مانند ترسیم فنی و نقشه کشی معماری ) قادر خواهید بود به این بخش پاسخ دهید.

• خلاقیت تصویری و تجسمی: 20 سوال

از بین دروس چالشی کنکور هنر، به خلاقیت تصویری می توان اشاره کرد. پاسخ دادن به سوال های آن، دارا بودن قدرت تحلیل و درک مفاهیم و تسلط به مبانی هنر های تجسمی را نیاز دارد. به علاوه شما باید تست های زیادی را حل کرده و تصایر بسیار زیادی را برای این درس دیده باشید. منابع دیگری ( منابع آزاد ) جز کتب هنرستان در این درس بسیار کمک کننده است و میتواند درصد شما را افزایش دهد.

علاوه بر مباحث تحلیل و شناخت کیفیات و عناصر بصری، خلاقیت تصویری سوال هایی از مبحث رنگ، لوگو، سبک شناسی، گرافیک، چاپ و .. را نیز دارا می باشد. تسلط بر مفاهیم اولیه کتب هنرستان برای شروع مطالعه این درس پیشنهاد می شود.

•خلاقیت نمایشی: 20 سوال

درسی شیرین همراه با سختی های زیاد. یکی از از همین سختی ها، نداشتن منبع مشخص به عنوان خلاقیت نمایشی برای این درس است و منبع طرح سوالات نیز بسیار گسترده می باشد. خلاقیت نمایشی شامل دو بخش تئاتر و سینما می باشد و سوال هایی را از درک تصویر نیز دارا می باشد که آنها را نیز چالشی می توان به شمار آورد.

پیشنهاد میگردد مباحث تئاتر و سینما را به طور موازی پیش ببرید. مطالعه کتب هنرستان در ارتباط با این درس از جمله ماسک، گریم، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، دانش های فنی و … موثر است و توصیه‌ می شود.

• خلاقیت موسیقی: 20 سوال

خلاقیت موسیقی شامل مباحث حفظی ( تاریخ موسیقی و… ) و تئوری و سازشناسی می باشد. برای پاسخ دادن به سوالات تکنیکال میبایست در این زمینه تمرین بسیار نمود و مطالب را دقیق و صحیح آموخت.

در بخش سازشناسی نیز میتوان از کتب درسی هنرستان (وزارتی ها) مانند سازشناسی ایرانی و غربی (شناخت ساز های ارکستر سمفونیک جلد ۱ و ۲ ) بهره گرفت. به ویژه باید توجه داشت که در این درس، درصد ۱۰۰ در کنکور سراسری کسب شده است.

• خواص مواد: 20 سوال

یکی از چالشی ترین دروس کنکور هنر، خواص مواد است. خواص مواد مباحث زیادی را شامل می شود که داوطلبان برخی از آنها تا به حال مطالعه نداشته اند و به همین علت این درس را به شدت سخت می پندارند. با توجه به میانگین پایین این درس، زدن درصدی که مطلوب باشد در رتبه و تراز شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و رتبه شما را بهبود میبخشد. بنابراین به هیچ وجه این درس را کنار نگذارید. تمرکز برروی چند مبحث مهم و اصلی و یادگیری دقیق آن نیز یکی از راه های پیشنهادی است.


○ نکات طلایی و مهم برای مطالعه کنکور هنر:

۱. شایان ذکر است داوطلببن برخی از رشته ها و زیر گروه ها باید بعد از کنکور تئوری، کنکور عملی بدهند و دادن کنکور عملی با هر رتبه و شرایطی، برای همه ی داوطلبین کنکور هنر اجباری می باشد.

۲. در دروس تخصصی کنکور هنر احتمال دارد چندین سوال خارج از کتاب ها و منابع طرح شود که باعث شود شما شوکه شوید و انتظار آن ها را نداشته باشید، ولی باید توجه داشته باشید که این شرایط برای همه است و چه بسا گذشتن از برخی از سوال ها کمک کننده خواهد بود. ( به نقش نمره منفی هم فکر کنید )

۳. توصیه می شود هیچ کدام از دروس را حذف نکنید و به مطالعه همه ی دروس کنکور هنر بپردازید.

۴. از اهمیت دروس عمومی غافل نشوید و بخشی از ساعات مطالعاتی خود در روز را حتما به دروس عمومی اختصاص دهید. برخی از داوطلبین تصور میکنند فقط با سرمایه گذاری بر روی دروس تخصصی میتوانند عالی ترین نتیجه را بگیرند، در حالی که دروس عمومی نیز بخشی از این نتیجه را شامل می‌شود و نقش مهمی را ایفا میکند.

۵. آزمون و تداوم در آزمون دادن را فراموش نکنید. بعد از ازمون، آنها را حتما تحلیل کنید و نکات ضعف و قوت خود را بشناسید. یادتان باشد آزمون ندادن بهتر از آزمون بدون تحلیل است!

۵. باید آگاه باشید که کنکور هنر یک کلید دارد آن هم تداوم و ممارست و مرور مکرر است.

پیام تبریک کسب رتبه تک رقمی کنکور هنر توسط روژینا آزادی رتبه یک کنکور هنر 99:

👇🏻👇🏻👇🏻

کلیک فرمایید

روژینا آزادی صرفا در آزمون های سنجش شرکت کرده و کارنامه های ایشان در این صفحه در دسترس است:

مشاهده کارنامه های سنجش روژینا آزادی (کلیک فرمایید)

نویسنده: روژینا آزادی – رتبه یک کنکور 1399

سوالات خودتون در ارتباط با کنکور هنر را در پایین این پست بپرسید، تا ایشان به سوالات شما پاسخ دهند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عارف راد گفت:

  بسیار مطالب خوبی بود متشکر.
  برای درس خلاقیت تصویری چه پیشنهادی دارین؟
  چون آثار هنرمندان و اسم هاشون هم زیاده و هم سخت
  شما از چه منابع آزادی استفاده میکردین در این درس؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام
   برای مطالعه خلاقیت تصویری از کتاب های پایه ( کتاب های هنرستان ) شروع کنید، چون این کتاب ها بیس هستند و برای شروع یادگیری مناسب هستند.
   و می تواند بعد از مسلط شدن به مباحث اولیه تحلیل و شناخت نسبی عناصر ‌و… ، منابع ازاد را نیز در کنار آن ها مطالعه کنید. از اهمیت تست زنی و تحلیل تست ها و تصاویر نیز غافل نشوید.
   جدول کشی و فیش نویسی در ارتباط با حفظ کردن هنرمندان راهی خوبی است.
   بنده از مبانی حلیمی، نامی، ایتن و منابعی دیگر مانند ونگ، مبادی سواد بصری و نشانه ها و… استفاده کردم.
   و نیز اگر در ارتباط با مباحثی مانند لوگو و شناخت تکنیک و… تصویری می دیدیم سعی می کردم آن هارا دقیق و با جزئیات حفظ کنم.

 2. حسین گفت:

  سلام. برای رتبه دورقمی شدن از الآن بخونم وقت هست؟ حداقل روزی چند ساعت؟
  شما خودتون از کی شروع کردید و روزی چندساعت خوندید؟
  ترسیم و موسیقی احتیاج به کلاس دارم؟
  انگلیسی خیلی ضعیفم در حد صفر. برای یه درصد قابل که بیارم چی بخونم؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام
   بله وقت هست، فقط کافی هست خودتان را باور کنید و در این مدت زمان باقی مانده نهایت تلاش خود برای رسیدن به هدفتان را به کار ببرید.
   بنده از بهمن سال یازدهم و با ساعت مطالعه ۶ ساعت شروع کردم. و کم کم ساعت مطالعه خودم را افزایش دادم.
   برای ترسیم و موسیقی تصمیم گیرنده خودتان هستید.
   زبان خیلی سبز یا میکرو می تواند گزینه خوبی باشد، علاوه بر این کار کردن جداگانه ی ریدینگ و کلوز به صورت متداوم نیز پیشنهاد می شود.

 3. زهرا گفت:

  در روز های اول کنکوری خواندن از چند ساعت شروع به درس خواندن کردی ؟ آیا از همون روز اول که شروع کردی ساعت مطالعاتی بالایی داشتی ؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام از یازدهم، با ۶ ساعت.

 4. زهرا گفت:

  وضعیت تحصیلیت در هنرستان چطور بود ؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام
   وضعیت خوبی داشتم و سعی می کردیم درس هارا ( به ویژه دروسی که در کنکور هنر هست ) با دقت مطالعه کنم و پیش زمینه ایجاد کنم.

 5. امیر محمد عبداللهی گفت:

  سلام به نظرتون به جز کتب زیر دیگه کدوم کتاب های هنرستان رو باید بخونم برای درک عمومی هنر
  تاریخ هنر جهان، تاریخ هنر ایران، دانش تخصصی معماری داخلی، عکاسی ۱،۲ ، مکاتب نقاشی، کارگاه نگارگری، کارگاه سفال، کارگاه فلز، گویندگی اجرا، بازیگری، دانش تخصصی انیمیشن، آشنایی با بناهای تاریخی، کارگاه نقاشی،
  و اینکه دانش تخصصی معماری داخلی تا صفحه چند مهمه؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام
   کارگاه بافت و و چوب، اشنایی با هنر های تجسمی، اشنایی با صنایع دستی ایران، هندسه نقوش، خوشنویسی، دانش فنی پایه پویانمایی و طراحی و دوخت (قسمت تاریخش)
   معماری داخلی تا ص ۱۱۷

 6. كيميا گفت:

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم ولى میخوام کنکور هنر بدم بازیگرى بخونم به نظر شما کدوم رشترو انتخاب کنم که خوندن کتاباى هنر درکنارش راحتتر باشه و درساش و سوالاى کنکور نزدیک تر بهش باشه درکل نسبت به سوالاى کنکور هنر کدوم رشته رو بزنم بهتره(ریاضى،تجربى،انسانى)؟و اینکه از چه سالى شروع کنم به خوندن که نتیجه خوبى بیارم؟؟

 7. یلدا گفت:

  سلام من امسال یازدهمم و الان مدتی میشه که شروع کردم به خوندن اما خیلی سردرگمم که امسال چه کتبی رو بخونم و با چی شروع کنم
  لطف میکنید بگید شما یازدهمتون رو با چه دروسی شروع کردین؟(به غیر از عمومی)

 8. عرفان گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  شما با این درصدها رتبه اول رو گرفتین ، اگر من بخوام رتبه زیر ۴۰۰ بیارم باید دروس ها رو چند درصد بزنم ؟ ( زیر گروه ۱ ، منطقه ۲ ) ، ( موسیقی = حذفی )
  بعد دروس عمومی رو با چه منبعی شروع کردین و به اتمام رساندین ؟ ( گاج ، حرف آخر ، کلاغ سپید ، خیلی سبز و … ؟ )
  شروع و اتمام دروس عمومی از کی تا کی بود ؟
  از کی خوندن رو گذاشتین کنار و فقط تست زدین ؟ ( تست زدنتون از کی شروع شد ؟ )
  ببخشید قصد فضولی نباشه ، این سوال ها رو میپرسم چون من فقط مشکل وقت و زمان دارم و رشته کاردانش هستم و هم مدرسه رو میخونم و هم کنکور هنر و ساعات کنکور هنرم هم در روز معمولا ۵ تا ۱۰ ساعت هست + ساعات مطالعه مجزای کاردانش .

 9. هستی گفت:

  سلام من یازدهم گرافیک هستم و تصمیم به خوندن دارم برای کنکور
  اما با بعضی افراد صحبت کردم و گفتند که یازدهم زود و وقت مناسبی نیست و بهتر که از دوازدهم شروع کنم
  این صحبت‌ها درست؟

 10. قلی گفت:

  سلام. برای کسی که رشتش ریاضیه چه ازمونی رو پیشنهاد میکنی؟ چون اقای میرهلی قبلا میگفتن سنجش ولی الان میگن که برنامه خوبی نداره ولی میگن ازمون های جامع خوبی داره. درکل نظر شما چیه؟

 11. شیوا عابدینی گفت:

  من لیسانس مدیریت دارم.رشته ام هنر نیست اما میخوام کنکور هنر بدم(کارشناسی) .منتهی به من گفتن که تنها راه موفقیت در کنکور هنر شرکت در کلاس های کنکور هست.میخوام نظر شما رو بدونم.
  با توجه به اینکه منابع آزاد بسیار هست و وقت مطالعه نسبت به تعداد منابع محدوده من باید چیکار کنم ؟ به علاوه هزینه کلاس ها برای من خیلی زیاده

  1. سردبیر گفت:

   سلام
   این مورد در کانال https://t.me/Amirmirhelli پاسخ داده شده.

 12. محمد گفت:

  سلام ببخشید من رشته اصلیم کنکور تجربیه ولی قصد دارم در کنارش هنرم کنکور بدم ولی اصلا هیچ شناختی ازش ندارم از اینکه حتی چه کتابایی باید تهیه کنم حتی اینکه کتابای وزارتی رو باید چیارو بخونم میشه لطفا راهنماییم کنین؟

  1. سردبیر گفت:

   سلام، منابع رشته هنر توی کانال امیرمیرهلی موجوده لطفا بررسی کنید:

   https://t.me/mirhelliart/491

خدمات مشاوره کنکور امیر میرهلی – برنامه ریزی روزانه کنکور مطالعه زمین شناسی در کنکور تاثیرگذار است؟ نکات مهمی که باید در کنکورهای آزمایشی رعایت شوند! مهارت در آزمون و حفظ بازدهی و انرژی در طول آزمون آزمایشی و کنکور مهارتهای تست زنی در سال کنکور