نکاتی در ارتباط با مدیریت زمان حین آزمون

گاه هنگام تحلیل آزمون با سوالاتی برخورد میکنیم که قادر به حل آنها بوده ایم ولی در حین آزمون به دلیل عدم مدریت صحیح زمان فرصت لازم برای پاسخگویی به آنها را نداشته ایم و نتیجه ای کمتر از سطح توانمندی خود کسب کرده ایم. توجه به نکات زیر میتواند در مدریت زمان آزمون به شما کمک کند:

🔸تند خوانی را تمرین کنید:
همیشه تلاش کنید سوالات را یکبار بخوانید و در همان یکبار نکات مهمی که برای پاسخگویی نیاز دارید استخراج کنید، زیر اعداد و اطلاعات کلیدی سوال خط بکشید و همزمان با خواندن صورت سوال روند حل را در ذهن خود پیگیری کنید، این کار در ذخیره زمان اضافی کمک زیادی به شما میکند.

🔸آزمون های آزمایشی:
آزمون های آزمایشی و کوییز های زمانداری که در خانه میزنید بهترین راه برای تمرین مدریت زمان است. سعی کنید در این آزمون ها تکنیک های مختلف مانند ضربدر منها، زمان های نقصانی یا استراتژی های مخصوص خودتان در هر درس را تمرین کنید تا به بهترین کارایی در پاسخگویی به سوالات برسید (مثلا من با این تمرین به مرور متوجه میشوم در درس فیزیک اگر اول به سراغ سوالات حرکت شناسی بروم بعد مباحث سال دهم بعد سایر مباحث دوازدهم و بعد یازدهم بهترین عملکرد را در فیزیک خواهم داشت چون تسلط ام بر یازدهم کمتر است و زمان بیشتری برای پاسخگویی نیاز دارم و اگر ابتدا به سراغ آنها بروم اغلب به سوالات انتهایی نمی رسم.)

🔸مدریت شرایط ذهنی:
مدریت زمان رابطه مستقیم با مدریت شرایط ذهنی شما در جلسه آزمون دارد. (مثلا من اگر با سوال سختی از یک مبحث حین آزمون مواجه شوم که حساب ویژه روی پاسخ دهی به آن باز کرده ام استرس میگیرم و تمام تکنیک های مدریت زمان مثل ضربدر منها را زیر پا می‌گذارم و برای حل آن پافشاری میکنم و باعث میشود کنترل آزمون از دستم خارج شود. یا اگر مسئله خستگی زود هنگام را برطرف نکنم باعث میشود انتهای آزمون توان و تمرکز لازم را نداشته باشم و کندتر از حد معمول در پاسخگویی عمل کنم) پس همه ی این چالش های ذهنی را تا قبل از کنکور شناسایی و برای رفع آنها اقدام کنید و آزمون های آزمایشی فرصت خوبی برای تمرین این موضوع میباشد.

🔸دقت همراه سرعت:
حواستان باشد دقت را فدای سرعت یا سرعت را فدای دقت نکنید.(مثلا اگر برای سریعتر عمل کردن تمام گزینه هارا کامل نخوانم یا محاسبات پیچیده تر را ذهنی حساب بکنم تعداد اشتباهات و در نتیجه پاسخ های نادرست ام بیشتر میشود) پس هنگام تمرین تند خوانی تلاش کنید بی دقتی های مختلف که ممکن است انجام دهید را شناسایی و برطرف کنید.

🔸پایبندی به زمان بندی :
گاهی دانش آموزان در طی آزمون پایبندی ای به زمان بندی ندارند و همین باعث میشود درصد پایینی در درسی که در انتهای لیست پاسخگویی آن ها قرار دارد برسند چون زمان لازم برای حل سوالات آن نداشته اند.پس سعی کنید قبل از آزمون زمانبدی دقیقی را معین کنید که برای هر درس چقدر زمان نیاز دارید و چه ساعتی چه درسی را پاسخگویی میکنید .پیشنهاد میکنم این زمانبدی را روی کاغذ یادداشت کنید و چند بار مرور کنید تا احاطه کامل به آن پیدا کنید و سر جلسه آزمون اگر به ساعتی رسیدید که باید درسی را شروع کنید به زمان بندی پایدار باشید و از درس قبلی عبور کنید.

نویسنده : مهسا مهربان