0
0

من دانش‌اموز دهم تجربی هستم و تا الان که ترم یک گذشته اصلا عملکرد خوبی نداشتم و خیلی عقب افتادم. الان که میدونم باید درس بخونم، وقت و حتی تمام امکاناتی هم که برای درس خوندن لازمه رو دارم، متاسفانه هر وقت می‌شینم پای درس مدت زمان زیادی رو طاقت نمیارم و نمیتونم به برنامم عمل بکنم و خوابم می‌گیره، با اینکه خوابم کافیه. و اینکه هیچوقت اون حس درس خوندن رو ندارم و نمیتونم صبح زود بیدار بشم. می‌خواستم بپرسم راهکار شما برای کنار گذاشتن این تنبلی و فرار کردن از درس چیه؟

  • Melika Naderi 2 سال قبل سوال کرد
  • آخرین ویرایش 2 سال قبل
  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

📌عوامل مختلفی می‌توانند بر شروع حرکت به سمت هدف و سپس استمرار و پیوستگی در مسیر تاثیرگذار باشند.

🔸یکی از این عوامل، مشخص کردن یک هدف واقع‌بینانه و سپس شناسایی و یافتن مسیر درستِ رسیدن به این هدف است. مثلا هدف دانش‌آموزان معمولا کسب رتبه‌ی خوب و قبول شدن در رشته‌ی مورد علاقه‌شان است، اما آیا مسیر و برنامه‌ریزی آن‌ها درست و منطقیست؟ ایا روش‌های مطالعه دروس، مرور و بقیه موارد مرتبط به درستی صورت می‌گیرد؟

🔸علاوه بر مشخص کردن هدف، شما باید انگیزه‌ی کافی برای شروع این مسیر را داشته باشید. عوامل ایجاد کننده‌ی انگیزه بسیار متنوع و گسترده است.مثلا ممکن است فردی برای اینکه در آینده سطح رفاه اجتماعی بالا و استقلال مالی داشته باشد، میل به رشد و افزایش آگاهی و توانایی خودش دارد یا حتی شاید برای خوشحال کردن پدر و مادرش شروع به درس خواندن کند.

🔸هر یک از این موارد می‌تواند محرکی برای شروع باشد ولی در ادامه مسیر و برای ماندن در مسیر کافی نیست، بلکه شما باید علاوه بر انگیزه، خرده‌انگیزه‌هایی در جهت و همسو با آن هدف هم ایجاد کنید. تولید این خرده‌انگیزه‌ها نیاز به خلاقیت دارد.

🔸خرده‌انگیزه‌ها می‌توانند همان رسیدن به اهداف کوتاه مدتی که در طول روز و هفته برای خود مشخص‌ می‌کنید، گرفتن نتیجه مطلوب در آزمون‌ها، موفق شدن در حل چند تست که قبلا برای شما سخت بوده است و سپس دریافت جایزه و پاداش از سوی خودتان یا اطرافیان باشد. حتی به نمایش گذاشتن این داده‌های کمی عملکردتان در طول یک روز، هفته و ماه بر روی نمودار، می‌تواند برایتان جذاب باشد و شما را برای بالا کشیدن این نمودار و بهتر کردن وضعیت در آن زمینه‌‌ها ترغیب کند.

🔸در انتها باید بگویم خرده‌انگیزه‌های هر فرد مختص خود اوست. و باید اعمال و عواملی که در شما اشتیاق برای مطالعه بیشتر ایجاد می‌کنند را پیدا کنید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
اگر قبلاً حساب کاربری دارید با پر کردن فیلد های زیر یا به عنوان مهمان ارسال کنید.
نام*
ایمیل*
وب سایت