تاثیر مهارت های ذهن آگاهی در موفقیت تحصیلی

مهارت ذهن آگاهی چیست؟

نداشتن تمرکز در حین درس خواندن یکی از مشکلات اکثر دانش آموزان است.

برای هریک از ما پیش می آید که یک خط از کتابی را چندین بار میخوانیم ولی متوجه آن نمی شویم . یکی از عواملی که دانش آموزان برتر را از سایر دانش آموزان متمایز می کند ، این است که ما بتوانیم از زمانی که در اختیار داریم ، بیشترین بهره را ببریم.

مهارت ذهن آگاهی یا Mind fulness ، توانایی حاضر بودن ذهن ما در زمان و مکان حال است . به عبارت دیگر باعث از بین رفتن تمام عوامل خارجی و ذهن درگیرکن می شود و به شما کمک می کند که فقط و فقط بر روی آن موضوعی که در حال مطالعه هستید ، متمرکز شوید و البته نتیجه بهتری از مطالعه خود خواهید گرفت .

ذهن آگاهی با ایجاد آگاهی و تمرکز در فرد به مطالعه و درک مطلب کمک می کند ، اما این تنها یک جنبه از نحوه اثرگذاری ذهن آگاهی بر عملکرد تحصیلی است.ذهن آگاهی با افزایش سلامت روانی و بهزیستی روانشناختی در ما میتواند به گونه غیر مستقیم نیز بر روی عملکرد تحصیلی ما تاثیر داشته باشد.

آموزش ذهن آگاهی با پرورش خودآگاهی در ما کمک می کند تا ضعف ها و قوت های خود را بشناسیم .اگر افراد شناخت کافی در خصوص توانایی خود بیابند و موقعیت های خود را به طور صحیحی ارزیابی کنند ، بهتر میتوانند انگیزه های موفقیت را در خود تقویت کنند .

درواقع با تمرین های ذهن آگاهی یاد می گیریم که در زمان مطالعه ، به محض حواس پرتی که یکی از موانع موثر بر یادگیری است ، به زمان حال متمرکز شویم و به مرور تمرکز ما افزایش می یابد . افزایش تمرکز هنگام مطالعه منجر به افزایش خودآگاهی در دانش آموزان ، افزایش کیفیت مطالعه و یادگیری می شود که نتیجه آن افزایش در انگیزش تحصیلی است .

تمرینات ذهن آگاهی بسیارند ، از جمله : توجه آگاهانه به تنفس ، مدیتیشن ، اسکن بدن ، تمرین کشمش ، برقراری ارتباط با احساسات ، مکث سه دقیقه ای ، توجه آگاهانه به شنیدن ، آگاهی از فشارسنج درونی و ….

با مدیتیشن و تمرینات تنفسی در ذهن آگاهی ، قسمت جلویی مغز اکسیژن بیشتری دریافت می کند و در نتیجه سطوح شناختی افزایش پیدا می کنند .

یکی از تمرین های ذهن آگاهانه که همیشه در دسترس است ، توجه آگاهانه به تنفس است :
برای اینکه با تنفس خود ارتباط برقرار کنید، به پشت دراز بکشید و یکی از دست هایتان را روی شکم خود قرار دهید . در این حالت متوجه می شوید که با هر دم، شکم شما بالا می آید و با هر بازدم پایین می رود . با تمرکز ذهن بر منطقه شکم ، حرکت شکم را احساس کنید . نیازی نیست جریان تنفس خود را کنترل کنید . به صورت معمولی تنفس کنید .

به بهترین نحو ممکن تغییر الگوی احساسات جسمی را حس کنید . در این حالت، حرکت تنفس در بدن را با آگاهی احساس کنید. شاید تمرین بالا در نگاه اول ساده به نظر بیاید ولی در بلند مدت اثرات شگفت انگیزی خواهد داشت .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهارت در آزمون و حفظ بازدهی و انرژی در طول آزمون آزمایشی و کنکور مهارتهای تست زنی در سال کنکور نقش تخریبی صداهای مزاحم و حواشی در سال کنکور ایجاد تعادل در مطالعه دروس و پایبندی به اجرای کامل برنامه درسی در سال کنکور راه‌های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن در سال کنکور