کاربرد فیلترها در عکاسی

🟡 فیلتر زرد:

فیلتر زرد، نورهای زرد و روشن هم خانواده را عبور می دهد و رنگ های مکمل (نروهای آبی) را تیره تر می کند.فیلتر زرد برای عکاسی منظره،چهره و عکاسی معماری مورداستفاده قرار می گیرد.در عکاسی چهره از فلیترهای زرد برای روشن تر ساختن رنگ پوست با رنگ های روشن و یا حذف و تعدیل کک و مک و نقایص پوستی استفاده می شود.همچنین در عکاسی منظره برای تیره تر کردن آسمانها از فیلتر زرد بهره می گیرند.

🟠 فیلتر نارنجــی:

این فیلتر تقریبا خواصی شبیه به فیلتر زرد دارد اما تاثیر آن بیشتر است.از فیلترهای نارنجی برای عکس برداری معماری و منظره استفاده می کنند.این فیلتر رنگ آجرها و یا گل بناهای قدیمی را روشن تر و رنگ آسمان را تیره تر می کند.در نتیجه برجسته نمایی بنا بیشتر خواهد شد

🔴 فیلتر قرمــز:

رنگ قرمز به علت توان جذب رنگ های آبی و سبز از قدرت تفکیک بسیار بالایی نسبت به فیلترهای زرد و نارنجی برخوردار است به کمک این فیلتر رنگ آبی و سبز به شدت تیره می شود و رنگ های دیگر به وضوح خود را نمایان می سازند.به عنوان مثال با عکسبرداری از منظره ای که آسمان آن دارای لکه های ابر است به شدت تیره می شود در نتیجه ابرها به صورت اغراق آمیزی برجسته به نظر می رسد.همچنین از فیلتر قرمز برای ایجاد صحنه های موحش و غیرطبیعی استفاده می کنند.فیلترهای قرمز در عکسبرداری های هوایی نیز کاربرد دارند

🟢 فیلتر سبـــز:

برای روشن کردن رنگ سبز و تیره کردن رنگ های قرمز و نارنجی مورد استفاده قرار می گیرند.این فیلتر در عکسبرداری منظره کاربرد دارد.

🔵 فیلتر آبـــی:

برای روشن ساختن رنگ های آبی و تیره کردن رنگ های زرد و نارنجی مورد استفاده دارند.

〰️〰️〰️〰️〰️

🔆 فیلترهای اصلاح رنگ 🔆

▪️فیلترهای ماوراء بنفش U.V

فیلترهای بی رنگ هستند که اشعه ی ماورای بنفش را جذب می کند.وجود اشعه ی ماورابنفش در هوا باعث کدر شدن تصویر به خصوص در دوردست ها می شود.این اشعه در مناطق کوهستانی و ساحل دریاها بیشتر وجود دارد.اما به دلیل بی رنگ بودن این فیلتر، از آن به عنوان فیلتر محافظ بنر نیز بهره می گیرند.این فیلتر همچنین شدت نور را تضعیف نمی کند.

▫️فیلترهای نور آسمان Sky light

این فیلترها نیز شبیه فیلترهای U.V است اما ته رنگ صورتی بسیار رقیقی دارند که در عکس های رنگی،رنگ گرم ملایمی به تصویر می بخشد.استفاده از فیلترهای U.V یا اسکای لایت در مناطق سایه یا روزهای ابری برای حذف رنگ رقیق آبی مفید خواهد بود.

▪️فیلترهای خاکستری N.D

به رنگ خاکستری خنثی هستند و تنها نقش آن ها کاهش شدت نور است و هیچ تاثیری بر رنگ ندارند.به همین دلیل در عکاسی نیز کاربرد دارند.این فیلترها هنگامی به کار می روند که شدت نور زیاد است و نیاز به کاهش آن وجود دارد و یا اگر در محیطی پرنور مقصد استفاده از سرعت کم شاتر و یا استفاده از سرعت های کم شاتر و دیافراگم های باز را فراهم می سازد.

▫️فیلترهای پولاریزه P.L

از نوع فیلترهای N.D هستند که علاوه بر کاهش شدت نور، انعکاس های سطوحی از قبیل شیشه،چینی،برگ ها و آب را از بین می برند. نوع شیشه ای فیلترهای پولاریزه به صورت دو حلقه ای ساخته می شوند، که با نصب بر روی دوربین می توان فیلتر را چرخاند و با نگریستن از داخل منظره یاب دوربین،میزان حذف انعکاس ها را در دوربین های تک لنز انعکاسی (S.L.R) مشاهده کرد.نوع ژلاتینی این فیلترها بر روی منابع نوری نصب می شوند.

〰️〰️〰️〰️〰️

📌 منبع: کتاب خلاقیت تصویری مجید آزادبخت

برچسب‌ها,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشاوره کنکور امیر میرهلی – برنامه ریزی روزانه کنکور مطالعه زمین شناسی در کنکور تاثیرگذار است؟ نکات مهمی که باید در کنکورهای آزمایشی رعایت شوند! مهارت در آزمون و حفظ بازدهی و انرژی در طول آزمون آزمایشی و کنکور مهارتهای تست زنی در سال کنکور