ویژگی های یک مشاور خوب

📚 با توجه به اینکه در سال‌های اخیر تعداد مشاورهایی که در زمینه کنکور کار و فعالیت می‌کنند زیاد شده است و این موضوع ممکن است باعث سردرگمی داوطلبان در انتخاب مشاورخوب شود (درصورتیکه نیاز داشته باشند و نتوانند برای خود برنامه‌ریزی صحیحی انجام دهند)قصد داریم تا در اینجا به چند توصیه مهم برای انتخاب مشاور خوب که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد بپردازیم.

🔴 در انتخاب یک مشاور خوب۳ ویژگی می‌تواند کمک کننده باشه مهم‌تر از همه این موضوع است که آن شخص اصول مشاوره و برنامه‌ریزی را بلد باشد و به آن آشنایی لازم را داشته باشد یعنی یا در دانشگاه درسش را خونده باشد یا بصورت تجربی اصول مشاوره را کسب کرده باشد .

🟠مورد بعدی که نباید آن را دست کم گرفت آن است که مشاور باید آشنایی نسبی به دروس هر رشته داشته باشد .این سخن به معنای این نیست که مشاور مورد نظر ما حتما باید آن رشته را قبلا خوانده باشد مثلا اینکه بگوییم مشاوری برای رشته‌ی تجربی خوب است که رشته او تحربی بوده عقیده نادرست است.مشاور فقط کافی است در حد پیش نیازهایی که برای مطالعه‌ی هر درس و مبحث لازم است یا به زمانی که صرف تست زنی می شود آشنایی داشته باشد پ.مثلا در برنامه دانش آموزان برای تست زنی فصل حجیمی مثل حرکت‌شناسی نسبت به بردارها وقت بیشتری در نظر بگیرد.

🟡و مورد دیگری که در امر مشاوره تحصیلی ‌بی‌تاثیر نیست این هست که آن مشاور موفقیتی در زندگی خود داشته باشد و نتیجه تلاش برای موفقیت را به عینه مشاهده کرده باشد برای مثال رتبه برتر بوده باشد و طعم رتبه برتر بودن رو چشیده باشد.

🔵 گاهی اوقات یک سری از افراد که تازه مشغول به کار شدن و رزومه‌ی چندان مناسبی ندارند بین گزینه‌های ما هستن نکته‌ای که برای انتخاب این افراد یا حتی بقیه‌ی افرادی که مشاور هستن وجود دارد این است که باید برای اطمینان بصورت ماهیانه با آن‌ها مشاوره بگیریم تا در صورتی که در پایان یک ماه از مشاوره آن‌ها راضی نبودیم بتوانیم راحت‌تر مشاور دیگری را انتخاب کنیم .بطور کلی بهترین شیوه‌ای که برای مشاوره می‌شود انتخاب کرد روش ماهیانه است این روش باعث می‌شود طرفین شناخت بیشتری از هم پیدا کنند و کارها بهتر پیش برود‌.

⚫️ رزومه‌ی مشاور یکی از مهم‌ترین مواردی هست که باید به آن توجه داشته باشیم مشاوره فرآیندی تجربی است و می‌توان از از تجربه‌ی افرادی که قبلا با فرد مورد نظر ما مشاوره داشتند استفاده کرد .

🟢 در پایان باید بگوییم که تعداد سال‌هایی که یک مشاور تجربه و سابقه دارد مسئله‌ی قابل توجهی نیست و چه بسا افرادی که تجربه‌ی کمتری در این زمینه دارند عملکرد بهتری نسبت به افراد با سابقه داشته باشند نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که آن شخص از چه زمانی کار مشاوره را شروع کرده است و در این دوره زمانی به چه موفقیت‌هایی رسیده است همچنین دوره آزمایشی برای شناخت مشاور بسیار کارآمد خواهد بود و شما می‌توانید در این دوره‌ها با اخلاقیات و مرتبه علمی مشاور آشنا شویم و در صورت رضایت مشاوره خود را تمدید کنید .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نکات مهمی که باید در کنکورهای آزمایشی رعایت شوند! مهارت در آزمون و حفظ بازدهی و انرژی در طول آزمون آزمایشی و کنکور مهارتهای تست زنی در سال کنکور نقش تخریبی صداهای مزاحم و حواشی در سال کنکور ایجاد تعادل در مطالعه دروس و پایبندی به اجرای کامل برنامه درسی در سال کنکور