نحوه‌ی مطالعه درس عربی در سال کنکور برای موفقیت و کسب رتبه برتر در کنکور

🔚ضریب این درس در کنکور: ۲

🔚تعداد سوالات در کنکور ۹۹

🔹️تعداد سوالات ترجمه: ۱۰
🔹️تعداد سوالات درک مطلب(صرفا مربوط به متن): ۴
🔹️تعداد سوالات تحلیل صرفی: ۳
🔹️تعداد سوالات حرکت گذاری: ۱
🔹️تعداد سوالات لغت: ۱
🔹️تعداد سوالات قواعد: ۶

باتوجه به تعداد سوالات لغت و همچنین نیاز این بخش به کار مداوم، نشان می‌دهد از اهمیت بالایی برخوردار است.

✅روش مطالعه

📌ترجمه و تعریب:
ترجمه و تعریب بخشی هست که نیاز به ممارست و کار مدارم دارد.
اول از همه از متن کتاب درسی و تمارین غافل نشوید. خیلی وقت ها متن کتاب یا عبارات تمرین ها در تست ها مورد پرسش واقع می‌شود.
علاوه بر آن روی لغات مسلط باشید.(در نظر داشته باشید برای پاسخگویی به سوالات ترجمه، دانستن تک تک کلمات عبارت پرسش نیاز نیست و شما میتوانید با تکنیک های تستی و رد گزینه به راحتی به سوالات این بخش پاسخ دهید.)
برای تسلط و افزایش مهارت بر بخش ترجمه‌ی عربی، باید بر قسمت هایی از قواعد و حتی نکات ترجمه و مهارت های تست زنی مسلط باشید.
ابتدا سعی کنید نکات مرتبط از قواعد را پیدا کنید و به صورت دسته بندی شده و خلاصه برای خود یادداشت کنید.(میتوانید از قسمت های درسنامه ی کتب اموزشی هم استفاده کنید)
هر بار در حل سوالات ترجمه، سعی کنید قلق های تستی را بیابید. خلاقیت داشته باشید و روش های میانبر را پیدا کنید.
مثلا در بسیاری از تست ها، میتوان با ترجمه ی صحیح فعل ها، چند گزینه را رد کرد و بعد به برسی ضمایر، اسم های اشاره، معرفه و نکره، جملات شرطی‌ و غیره پرداخت.
برای پاسخگویی صحیح بخش ترجمه، لازم است تا تست زیاد کار شود. توصیه می‌شود هر شب یا حداقل یک شب درمیان، به تست زنی از بخش ترجمه بپردازید

📌درک مطلب:
درک مطلب عربی جزو بخش هایی است که معمولا داوطلبان از ان ترس دارند یا کلا به سراغ سوالات آن نمی‌روند.
برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب، لازم است درک خوبی از عبارات عربی داشته باشید و بتوانید جملات را راحت ترجمه کنید.
روش های پاسخگویی را بشناسید و حتی به بعضی قواعد(مثل زمان های فعل، حروف مشبه، و غیره)مسلط باشید.
ابتدا از درک مطلب سراسری سالهای دورتر شروع کنید و به مرور سطح درک مطلب هایی که کار میکنید را بالاتر ببرید.
سعی کنید روش هایی را پیدا کنید که سوالات ساده تر را تشخیص دهید و به سرعت پاسخ دهید.
خیلی وقتها فهمیدن تک تک عبارات متن برای پاسخگویی نیاز نیست.
یا عبارتی در متن گفته میشود و چند خط بعد نقض میشود. وقتی درک مطلب های متنوعی کار کنید، به مرور بر این دام‌های تستی و روش های صحیح پاسخگویی اشراف پیدا می‌کنید.

📌تحلیل صرفی و تشکیل(ضبط حرکات):
بخش تحلیل صرفی از جمله قسمت‌های چالش برانگیزی است که خوشبختانه در کنکور های سال های اخیر، از سطح ساده تری برخوردار بوده است.
ولی برای این بخش نیاز است که همه ی قواعد را بدانید و حتی قلق های تستی را پیدا کرده باشید. اینکه از چه بخشی شروع به پاسخ دادن کنید و چگونه سریع تر به پاسخ برسید.
برای این بخش بعد از اموزش نکات اصلی در تحلیل صرفی، سعی کنید جملات متن درس را تحلیل کنید. مثلا نقش کلمات مختلف را پیدا کنید و اسم یا فعل را با توجه به نکاتی که آموخته اید، تحلیل کنید.
این کار به شما کمک میکند مهارت بیشتری در این قسمت کسب کنید.
برای بخش حرکت گذاری، لازم است روی ۸ باب فعل و زمان های مختلف آن، شناخت اسم فاعل، مفعول، مبالغه و همچنین سایر قواعد کتاب و تاثیر آن بر روی حرکت افعال یا اسامی را بیاموزید.(مثلا فعل شرطی چگونه است یا ویژگی های مستثنی منه و غیره مسلط باشید)

📌مفهوم:
سوالات مفهوم را میتوان حتی به قرابت معنایی ادبیات ارتباط داد. اینگونه که عبارتی عربی داده می‌شود و اشعار و ابیات مرتبط را از شما می‌خواهد مشخص کنید.
معمولا عبارات انتخاب شده از تمارین کتاب درسی هستند و علاوه بر مهارت ترجمه و درک مفهوم، لازم است تا در معنی کردن ابیات و پیدا کردن مفهوم آن مهارت داشته باشید.
این قسمت سوالات بسیار دشواری ندارد ولی گاهی بعضی سوالات درک مطلب میتواند در قالب مفهومی شدن یا پیدا کردن ایده ی کلی متن و غیره باشد.

📌قواعد:
قواعد نیز از جمله بخش های تکنیکال عربی است. هر سال یکی دو مورد تیپ تست جدید در کنکور ها مطرح می‌شود ولی بقیه‌ی سوالات قواعد، تیپ تست مشابهی با سالهای گذشته دارند.(معمولا بعد از خواندن قواعد و تست زنی تالیفی همچنین برسی سوالات کنکور های چند سال اخیر، میتوانید روند کلی تست های این بخش را پیدا کنید و ساده تر به سوالات آن پاسخ دهید)
علاوه بر تست های سراسری، تست های تالیفی را هم کار کنید. و خلاصه های خوب و مفیدی برای خود یادداشت کنید.
این مدل دسته بندی ها میتواند برای طبقه بندی بهتر مطالب در ذهن و همچنین مرور سریع تر و کارآمدتر قبل از آزمون موثر باشد
پیدا کردن اصول کلی پاسخ دادن به سوالات قواعد میتواند بسیار کمک کننده باشد

📌لغات:
برای این قسمت توصیه می‌شود موقع خواندن دروس لغات را بخوانید و روش فیش نویسی را پیاده کنید.
یعنی با علامت لغاتی که بلد نبودید را مشخص کنید تا دقعات بعدی حتما مرور شود.
مرور این لغات در دراز مدت در حفظ لغات بسیار ضروری است.
یعنی هربار موقع خواندن لغت، قبل از برسی لغات جدید، لغات قبلی را مرور کنید. این باعث میشود در عین حفظ مطالب قبلی در ذهن، مطالب جدید را بیاموزید و با هر بار پیشروی و گذر زمان، مطالب قبلی ریزش نکند.
توصیه می‌شود جمع های مکثر و استفاده از لغات در ترکیبات و مثال هایی که گاهی در واژه نامه درس ها ذکر شده است را خوب یادبگیرید.
همچنین اگر برای یک لغت دو یا چند معنی وجود دارد همه را به حافظه بسپارید تا در تست زنی با مشکل مواجه نشوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نکات مهمی که باید در کنکورهای آزمایشی رعایت شوند! مهارت در آزمون و حفظ بازدهی و انرژی در طول آزمون آزمایشی و کنکور مهارتهای تست زنی در سال کنکور نقش تخریبی صداهای مزاحم و حواشی در سال کنکور ایجاد تعادل در مطالعه دروس و پایبندی به اجرای کامل برنامه درسی در سال کنکور