روش مطالعاتی دروس عمومی و تکنیک های مطالعاتی آن ( زهرا حمزه نژادی درصد 100 عربی کنکور 97 نظام قدیم و درصد 100 دینی کنکور 98 نظام قدیم )

زمان موردنیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

📚روش مطالعه ی دروس عمومی و تکنیک های مطالعاتی آن:

دوران پس از عید هم برای دروس عمومی و هم دروس اختصاصی اهمیت بالایی دارد و نباید از اهمیت دروس عمومی غافل شد. به این علت که قسمت عمده ای از مباحث دروس عمومی مثل معنی و لغت ادبیات، دینی، قواعد و ترجمه ی عربی و گرامر و لغات زبان انگلیسی نسبت به دروس اختصاصی بسیار زود بازده هستند و از طرفی هرچه نزدیک به کنکور بیشتر روی آن ها تمرکز شود نتیجه‌ ی بهتری به دست می آید و به عبارتی راحت میتوان از دروس عمومی درصد و تراز کسب کرد.
حالا به تفکیک چهار درس عمومی را توضیح میدهیم:

🔵ادبیات:
درس ادبیات تقریبا برای هر مبحث بودجه بندی ثابتی داشته و بر این اساس میتوانیم بر مباحث مختلف آن تمرکز کنیم.
تعداد زیادی از تست های ادبیات به مبحث قرابت معنایی اختصاص یافته که لازمه ی آن دانستن مفهوم شعر و متن های ادبی و به خصوص شعر و متن های کتاب درسی است. بهتر است روزانه تعدادی تست به قرابت اختصاص دهیم؛ ابتدا تست ها را زماندار زده و بعد تک تک تست ها را به همراه پاسخنامه ی تشریحی بررسی می کنیم.
چه تستی را درست زده باشیم و چه غلط تک تک گزینه ها و مفهوم هر گزینه را یاد بگیریم.
مبحث بعدی لغت و املا و تاریخ ادبیات است که بیشتر جنبه ی حفظی دارد و با مرور روزانه تا کنکور چندین بار میتوان آن ها را دوره کرد. به تست زیادی نیاز ندارند اما بایدتعداد کمی تست زد و آن ها را تیپ شناسی کرد، تکرار و مرور هر روزه لازم است.
آرایه های ادبی و دستور زبان مباحث دیگر ادبیات هستند که فرم تکنیکال دارند و دلیل اشتباه زدن یا نزدن آن ها اکثرا ضعف علمی است.
برای یادگیری ابتدا یک درسنامه ی مناسب از مبحث مورد نظر خوانده و بعد در قالب تست عمق مطلب را می آموزیم.تحلیل تک تک گزینه ها و بررسی علت درست یا غلط بودن گزینه های مختلف می تواند تا حد زیادی این ضعف علمی را کاهش دهد.
🔴عربی:
عربی درسی است که حجم مباحث خیلی کمتری نسبت به سایر دروس عمومی دارد و اکثر داوطلبان از آن فراری اند پس با کسب درصد بالا میتوان پیشرفت قابل توجهی در تراز و رتبه ایجاد کرد.
برای تست های ترجمه به معنی لغات کتاب اکتفا میکنیم و به دامنه ی لغات فراتر از کتاب نیازی نیست. در زدن تست ترجمه به موارد مثل ضمیر، مفرد و جمع کلمات، معرفه و نکره و زمان فعل ها باید مسلط بود که با زدن تست و تحلیل میتوان از پس آن برآمد.
مبحث قواعد درس عربی به گونه ای است که با یک درسنامه ی دقیق و تست زدن و تحلیل تک به تک تست ها و بررسی دلیل رد گزینه های غلط میتوان به آن ها مسلط شد.
در عربی زمان خیلی اهمیت دارد و بهتر است روزانه یک آزمون ۲۵ سواله ی شبه آزمون کنکور را به صورت زماندار زد و از این راه تقریبا کل مباحث عربی روزانه مرور میشود.
🔵دینی:
در بین درس های عمومی درصد درس دینی را سریع تر از سایر درس ها میتوان بالا کشید چون جنبه ی حفظی زیادی دارد.
برای درس دینی تعداد تست بالا خیلی پاسخگو نیست و شرط اصلی برای کسب درصد بالا تسلط به متن کتاب درسی و ارتباط متن با آیات و مفهوم آیات است.
کلمات و عبارات کلیدی هر درس و ارتباط آن ها با آیات همان درس و درس های دیگر را یاد بگیرید و مرتبا مرور کنید به طوری متن کتاب و آیات را تقریبا حفظ شوید و به طور دقیق بدانید که هر جمله و کلمه مربوط به کدام درس و آیه است.
🔴زبان:
تست های درس زبان شامل معنی و مفهوم لغات، گرامر، کلوز تست و ریدینگ است.
لغات زبان را میتوانیم در قالب جمله و یا از راه فیش نویسی بیاموزیم. در درجه ی اول باید به لغات کتاب درسی مسلط شد و بعد میتوان سراغ‌ لغات فراکتابی رفت.
روزانه تعدادی لغت می آموزیم و فردای هر روز که قصد فراگیری لغات جدید داریم لغات روز قبل را هم مرور میکنیم زدن تست نیز بسیار کمک کننده است و میتواند لغات خوانده شده را تثبیت کند. گرامر را نیز در قالب تست زیاد میتوان آموخت و یک درسنامه ی جامع مثل درسنامه ی کتاب مبتکران کافیست.
روزانه یک ریدینگ و کلوز برای تمرین کافیست ابتدا سرعت کم است و زمان بر اما به مرور با رفع اشکال سرعت افزایش می یابد
نویسنده : زهرا حمزه نژادی درصد 100 عربی کنکور 97 نظام قدیم و درصد 100 دینی کنکور 98 نظام قدیم