روش مطالعاتی دروس عمومی و تکنیک های مطالعاتی آن ( زهرا حمزه نژادی درصد 100 عربی کنکور 97 نظام قدیم و درصد 100 دینی کنکور 98 نظام قدیم )

📚روش مطالعه ی دروس عمومی و تکنیک های مطالعاتی آن:

دوران پس از عید هم برای دروس عمومی و هم دروس اختصاصی اهمیت بالایی دارد و نباید از اهمیت دروس عمومی غافل شد. به این علت که قسمت عمده ای از مباحث دروس عمومی مثل معنی و لغت ادبیات، دینی، قواعد و ترجمه ی عربی و گرامر و لغات زبان انگلیسی نسبت به دروس اختصاصی بسیار زود بازده هستند و از طرفی هرچه نزدیک به کنکور بیشتر روی آن ها تمرکز شود نتیجه‌ ی بهتری به دست می آید و به عبارتی راحت میتوان از دروس عمومی درصد و تراز کسب کرد.
حالا به تفکیک چهار درس عمومی را توضیح میدهیم:

🔵ادبیات:
درس ادبیات تقریبا برای هر مبحث بودجه بندی ثابتی داشته و بر این اساس میتوانیم بر مباحث مختلف آن تمرکز کنیم.
تعداد زیادی از تست های ادبیات به مبحث قرابت معنایی اختصاص یافته که لازمه ی آن دانستن مفهوم شعر و متن های ادبی و به خصوص شعر و متن های کتاب درسی است. بهتر است روزانه تعدادی تست به قرابت اختصاص دهیم؛ ابتدا تست ها را زماندار زده و بعد تک تک تست ها را به همراه پاسخنامه ی تشریحی بررسی می کنیم.
چه تستی را درست زده باشیم و چه غلط تک تک گزینه ها و مفهوم هر گزینه را یاد بگیریم.
مبحث بعدی لغت و املا و تاریخ ادبیات است که بیشتر جنبه ی حفظی دارد و با مرور روزانه تا کنکور چندین بار میتوان آن ها را دوره کرد. به تست زیادی نیاز ندارند اما بایدتعداد کمی تست زد و آن ها را تیپ شناسی کرد، تکرار و مرور هر روزه لازم است.
آرایه های ادبی و دستور زبان مباحث دیگر ادبیات هستند که فرم تکنیکال دارند و دلیل اشتباه زدن یا نزدن آن ها اکثرا ضعف علمی است.
برای یادگیری ابتدا یک درسنامه ی مناسب از مبحث مورد نظر خوانده و بعد در قالب تست عمق مطلب را می آموزیم.تحلیل تک تک گزینه ها و بررسی علت درست یا غلط بودن گزینه های مختلف می تواند تا حد زیادی این ضعف علمی را کاهش دهد.
🔴عربی:
عربی درسی است که حجم مباحث خیلی کمتری نسبت به سایر دروس عمومی دارد و اکثر داوطلبان از آن فراری اند پس با کسب درصد بالا میتوان پیشرفت قابل توجهی در تراز و رتبه ایجاد کرد.
برای تست های ترجمه به معنی لغات کتاب اکتفا میکنیم و به دامنه ی لغات فراتر از کتاب نیازی نیست. در زدن تست ترجمه به موارد مثل ضمیر، مفرد و جمع کلمات، معرفه و نکره و زمان فعل ها باید مسلط بود که با زدن تست و تحلیل میتوان از پس آن برآمد.
مبحث قواعد درس عربی به گونه ای است که با یک درسنامه ی دقیق و تست زدن و تحلیل تک به تک تست ها و بررسی دلیل رد گزینه های غلط میتوان به آن ها مسلط شد.
در عربی زمان خیلی اهمیت دارد و بهتر است روزانه یک آزمون ۲۵ سواله ی شبه آزمون کنکور را به صورت زماندار زد و از این راه تقریبا کل مباحث عربی روزانه مرور میشود.
🔵دینی:
در بین درس های عمومی درصد درس دینی را سریع تر از سایر درس ها میتوان بالا کشید چون جنبه ی حفظی زیادی دارد.
برای درس دینی تعداد تست بالا خیلی پاسخگو نیست و شرط اصلی برای کسب درصد بالا تسلط به متن کتاب درسی و ارتباط متن با آیات و مفهوم آیات است.
کلمات و عبارات کلیدی هر درس و ارتباط آن ها با آیات همان درس و درس های دیگر را یاد بگیرید و مرتبا مرور کنید به طوری متن کتاب و آیات را تقریبا حفظ شوید و به طور دقیق بدانید که هر جمله و کلمه مربوط به کدام درس و آیه است.
🔴زبان:
تست های درس زبان شامل معنی و مفهوم لغات، گرامر، کلوز تست و ریدینگ است.
لغات زبان را میتوانیم در قالب جمله و یا از راه فیش نویسی بیاموزیم. در درجه ی اول باید به لغات کتاب درسی مسلط شد و بعد میتوان سراغ‌ لغات فراکتابی رفت.
روزانه تعدادی لغت می آموزیم و فردای هر روز که قصد فراگیری لغات جدید داریم لغات روز قبل را هم مرور میکنیم زدن تست نیز بسیار کمک کننده است و میتواند لغات خوانده شده را تثبیت کند. گرامر را نیز در قالب تست زیاد میتوان آموخت و یک درسنامه ی جامع مثل درسنامه ی کتاب مبتکران کافیست.
روزانه یک ریدینگ و کلوز برای تمرین کافیست ابتدا سرعت کم است و زمان بر اما به مرور با رفع اشکال سرعت افزایش می یابد
نویسنده : زهرا حمزه نژادی درصد 100 عربی کنکور 97 نظام قدیم و درصد 100 دینی کنکور 98 نظام قدیم
در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم
AmirMirhelli
روی علامت
کلیک کنید و سپس
گزینه Add to Home Screen انتخاب کنید
در مرورگر استفاده میکنم