بومی گزینی چیست؟

✔️گزینش بومی در رشته های تحصیلی مختلف به صورت استانی، ناحیه ای،قطبی یا گزینش کشوری می باشد.

🔰بومی گزینی

در انتخاب رشته کنکور سراسری علاوه بر رتبه و تراز ، بومی گزینی هم در محل قبولی داوطلب موثر است و داوطلبان در بوم مربوطه شانس قبولی بیشتری نسبت به داوطلبای خارج از بوم دارند . سازمان سنجش آموزش کشور جهت کاهش مشکلات اقامتی ( تأمین خوابگاه برای دانشجویان ) و همچنین برای حل مشکل رفت و آمد داوطلبان گزینش بومی برای برخی از رشته محل­ ها را در نظر گرفت .دانشگاه های سراسری ملزم هستند 80 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های خود را به داوطلبان بومی اختصاص دهند و مابقی آن را که حدود 20 درصد می باشد به داوطلبان غیر بومی اختصاص دهند.

⭕️مهمترین اهداف بومی گزینی عبارتند از :
کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی دانشجویان و دانشگاه ها
کم کردن تردد و مسافرت های درون کشوری
امکان قبولی بیشتر داوطلبان در مراکز آموزش عالی استان و نواحی هم جوار آن . دسته بندی رشته های تحصیلی یا برحسب گزینش بومی ( رشته های استانی ، ناحیه ای و قطبی ) است یا کشوری . نوع گزینش رشته ها در دوره ی روزانه در دفترچه ی راهنمای شماره ی 2 انتخاب رشته ی آزمون سراسری در ابتدای کد رشته محل ها ارائه می شود.

⚠️اگر گزینش یک رشته محل ، بومی (استانی ، قطبی یا ناحیه ای ) باشد ، این نکته به این مفهوم نیست ک فقط داوطلبان بومی اجازه ی انتخاب آنها را دارند ، بلکه شانس قبولی داوطلبان بومی در این رشته محل ها ، 4 برابر بیشتر از سایر داوطلبان غیر بومی است.

✅گزینش در رشته هایی که در اکثر دانشگاه های کشور موجود هستند بصورت بومی استانی خواهد بود.
انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان از نوع بومی گزینی استانی است.
تمامی رشته های دوره شبانه و نیمه حضوری به صورت پذیرش بومی استانی است.

✅رشته هایی که در دانشگاه یک استان از چند استانی که در‌کنار هم هستند موجود باشد، گزینش در آن به صورت بومی ناحیه ای است.
هرچند استان مجاور یک ناحیه بومی را تشکیل می دهند.
تمامی رشته های پیام نور و غیر انتفاعی پذیرش بومی ناحیه ای دارند.
رشته های پزشکی و دندان و دارو در دوره روزانه در این دسته قرار می گیرند.

✅اگر رشته ای در دانشگاه های یک ناحیه از چند ناحیه ی همجوار وجود داشته باشد، پذیرش در آن به صورت بومی قطبی خواهد بود. هر چند ناحیه یک قطب را تشکیل می دهند.

✅چنانچه رشته ای در تعداد معدودی از دانشگاه ها ارائه شود یا ظرفیت رشته ، متناسب با نسبت شرکت کنندگان نباشد ، گزینش بومی بر آن اعمال نمی شود و نوع گزینش آن ، کشوری خواهد بود.در این گزینش ساکن کدام شهر بودن اهمیتی ندارد و مهم جمعیت داوطلب های هر منطقه است. منطقه ای که جمعیت بیش تری دارد ظرفیت بیشتری برای آن در نظر گرفته می شود.
البته باید توجه داشت که تقسیم بندی ظرفیت بین سهمیه ها اعمال خواهد شد ؛ یعنی بعد از کسر 25 درصد ایثارگران ، باقی مانده به نسبت شرکت کنندگان مناطق یک ، دو ، سه ، و خانواده شهدا خواهد شد.
گزینش برای تمام رشته های دانشگاه آزاد، پردیس خودگردان،ظرفیت مازاد، مجازی به صورت کشوری می باشد..

پذیرش رشته های دوره روزانه بسته به نوع رشته متفاوت است.

🔰دسته بندی نواحی بومی کشور در کنکور۹۹

ناحیه ۱
البرز،تهران،زنجان،سمنان،قزوین،قم و مرکزی
ناحیه۲
آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل
ناحیه۳
اصفهان، چهارمحال بختیاری، یزد
ناحیه۴
سیستان بلوچشتان و کرمان
ناحیه۵
بوشهر، فارس، کهگلویه و بویراحمد و هرمزگان
ناحیه ۶
کردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه ۷
ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه ۸
خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی
ناحیه ۹
گلستان، گیلان، مازندران

🔰دسته بندی قطب های بومی کشور

قطب۱
البرز،تهران،زنجان،سمنان،قزوین،قم،مرکزی،گلستان،گیلان و مازندران

قطب۲
خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و کرمان

قطب۳
آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان

قطب۴
اصفهان، چهارمحال بختیاری، یزد، ایلام، خوزستان و لرستان

قطب۵
بوشهر، فارس، کهگلویه و بویراحمد و هرمزگان

 

⭕️یک داوطلب چگونه بداند در کدام منطقه بومی است؟

اولین مرحله در انجام گزینش بومی، تعیین استان بومی هر داوطلب است و برای تعیین استان بومی هر داوطلب، در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک استان باشد، داوطلب بومی آن استان تلقی می­ شود.
در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلبی در یک استان نباشد، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی در نظر گرفته می‌شود.

📌داوطلبانی که سه سال آخر محل تحصیل را خارج از کشور گذرانده اند و همچنین استان محل تولد ایشان نیز خارج از کشور بوده است، استان بومی این قبیل داوطلبان تهران خواهد بود.
استان بومی فارغ التحصیلان دوره های کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه ای بر اساس استان سه سال آخر تحصیل دوره آموزش متوسطه (سال اول،‌ دوم و سوم) تعیین می شود.

برای داوطلبان سهمیه ایثارگر و رزمنده، گزینش بومی اعمال نمی­ شود. ناحیه بومی و قطب بومی هر داوطلب با توجه به استان بومی وی و بر اساس جداول نواحی بومی و قطب­ های بومی جداول مربوطه تعیین می‌شود