استفاده مثبت از نتیجۀ بد آزمون در سال کنکور

چگونه از نتیجۀ بد یک آزمون استفاده مثبت کنیم؟

گاهی اوقات نتیجۀ یک آزمون مطابق برنامه‌ریزی و پیش بینی‌های ما از آب در نمی آید، در این شرایط بهترین راهکار برای برخورد چیست؟

غصه خوردن، نگرانی و اضطراب از نتیجۀ بد و غیر قابل انتظار یک آزمون به هیچ عنوان راه چاره نیست و تنها باعث تکرار نتیجه در آزمون های بعد شده و ما را در دام چرخۀ معیوب شکست می اندازد.

بعد از دیدن نتیجۀ آزمون در قدم اول تصمیم به اصلاح و تغییر اشتباهات و تقویت نقاط قوت خواهیم کرد.

در درس‌هایی که درصد و تراز بالا و مطابق با انتظار بوده روش مطالعه و سبک تست زنی خود را حفظ می‌کنیم و سعی در نگهداری و افزایش کیفیت و کمیت مطالعه داریم.

اما در دروسی که عملکرد مطلوبی نداشتیم بهتر است مشکل را از چند جنبه بررسی کنیم.

آیا روش مطالعه اشتباه بوده؟

آیا تعداد تست و تنوع تست کم بوده؟

آیا مرور و جمع بندی قبل از آزمون نداشتیم؟

و یا بی دقتی و کمبود زمان و عدم مدیریت صحیح آزمون باعث نتیجۀ نامطلوب شده.

پس از یافتن مشکل در هر درس اصلاحات لازم را انجام می دهیم و اشتباهات آزمون های قبل را تکرار نمی کنیم تا به نتیجۀ دلخواه و در خور تلاشمان برسیم.

اگر تعداد تست کافی نداشتیم و یا از تست هایی با تنوع کم و کیفیت پایین استفاده می‌کردیم بهتر است تنوع تست ها و درجه سختی را افزایش دهیم و گاهی حتی منبع را تغییر دهیم. و سراغ منابع معتبر و محبوب برویم.

اگر درس نیاز به تلاش پیوسته دارد باید هر روز زمان خاصی راه به آن درس اختصاص دهیم. بهتر است زمان ثابتی باشد که این پیوستگی ادامه دار باشد برای مثال هر روز ساعت۱۶، نیم ساعت درک مطلب عربی کار می‌کنیم و تا رسیدن به آزمون های بعد با حفظ پیوستگی و تحلیل درست قطعا شاهد پیشرفت خواهیم بود.

حتما مرور پیش از آزمون و جمع بندی را جدی بگیرید.

در مطالعه آزاد و دو روز منتهی به آزمون درس جدید نخوانید و تست جدید نزنید.

بلکه تا هر حجمی از بودجه که به آن رسیدید را مرور کنید.

دروس و مباحث حفظی مثل دینی و لغات فارسی و نکات حفظی و مهم زیست و شیمی را مرور کنید.

در مباحث تکنیکال مثل ریاضی و فیزیک و مسائل شیمی و قواعد عربی و… تیپ شناسی تست ها اهمیت زیادی دارد. روش برخورد با تست ها را مرور کنید.

برای جلسۀ آزمون زمان بندی از پیش تعیین شده و منطقی داشته باشید و هنگام آزمون به طور دقیق به آن عمل کنید و اگر شرایط آزمون کمی مطابق با انتظارات شما نبود خود را مضطرب نکنید و با حفظ آرامش بهترین عملکرد خود را داشته‌ باشید که این در گروی تمرین کوییز‌های زماندار و متنوع با شبیه سازی شرایط آزمون در روز های قبل است‌‌.

زدن پیش آزمون برای تقویت این مهارت می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

و در آخر دقت کنید که نتیجه ی آزمون خوب یا بد را باید با توجه به درصد آمادگی تعیین کنید.
یعنی اگر برای یک درس ۴۰ درصد آمادگی دارید و ۴۰ درصد به آن پاسخ صحیح دادید عملکرد شما مطلوب و قابل انتظار بوده.