ارتباط تراز آزمون های آزمایشی با رتبه ی کنکور

گاهی دانش آموز در ارتباط با تراز آزمون چانه زنی می کند و در واقع به جای عمل کردن مدام حساب کتاب می کند که من این تراز را دارم اما افراد رتبه برتر تراز بالاتری داشتند و فقط با آن سطح تراز می توان موفق شد که این رفتار می تواند بسیار خطرناک شود و چه بسا کسانی که پتانسیل رتبه برترشدن داشتند،به همین علت نتوانستند موفق شوند، یعنی این دانش آموزان به خاطر همین تفکرات یا اصلا درس خواندن را شروع نکرده اند یا در نیمه ی راه آن را رها کرده اند و حتی کسانی وجود دارند که تا نود درصد راه را رفته اند اما این افکار سراغشان می آید و دست از خواندن می کشند و کسانی ادامه می دهند که شما الان به عنوان الگو از آن ها یاد می کنید.
برای مثال خانم الناز موسوی در مصاحبه ی خود گفتند که در سال های دهم و یازدهم تراز آنچنان بالایی نداشتند و سال آخر بود که جدی مطالعه کردند و تراز خود را به 8000 و بالاتر رساندند.

یک سوالی که پیش می آید این است که آیا این سبک فقط برای دروس انسانی است؟
خیر به هرحال نیاز است که در سال دهم و یازدهم دروس جدی کار شوند و شامل تمامی رشته ها می شود.

اما باز هم برای مثال ،در بین کارنامه هایی که زمان انتخاب رشته برای من ارسال شده بود خانمی بودند در رشته ی تجربی با رتبه ی 37 هزار که توانسته بودند در یک سال تغییر اساسی ایجاد کنند و در حدود 30 هزار نمره،رتبه خود را کاهش دهند.ایشان اگر امسال هم باز بخوانند می توانند رتبه ی7 هزار را به رتبه ی زیر هزار کاهش دهند، کما اینکه اگر همین امسال هم کمی جدی تر می خوانند می توانستند رتبه ای بسیار بهتر کسب کنند.
از این نمونه ها در کنکور وجود داشته است که داوطلبی یک رتبه ی نجومی را به رتبه ای نزدیک به رتبه مناسب برای رشته های برتر رسانده است.

این نمونه ها استثنا هستند.چرا؟ به علت «عدم باور به خود» در اکثریت افراد
همانطور که در اول صحبت اشاره کردم، یک عده باور می کنند که می شود این کار را به خوبی انجام داد و یک عده هم باور نمی کنند و در نهایت هم نتیجه نمی گیرند.
کسی که در سال دهم و یازدهم ضعیف کار کرده است،چگونه می تواند به طور منطقی و عینی و نه در حد حرف و ذهنیت واقعا یک تغییر اساسی در سال اخر ایجاد کند؟
_استفاده ی تمام و کمال از وقت
_باور
_عمل کردن
_درس خواندن مداوم و مستمر
_عدم توجه به حواشی و…
برای حتی یک ثانیه زمان خود هم آدم خسیسی باشید.
هر ثانیه برایتان حکم سکه را داشته باشد و هرثانیه که تلف شد، خودتان را بابت آن بازخواست کنید که بدانید ثانیه هایتان درست گذشت یا هدر رفت و البته روش های خوب را هم پیاده کنید، اگر جایی ضعف دارید آن را برطرف کنید و …
در این صورت بله می توانید در سال آخر تراز خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

باز نمونه ی آن را در رشته ی ریاضی هم داشتیم، کسی که با تراز حدود 4800 در مهرماه به تراز حدود6500 در عید رسید و در رشته ی ریاضی می شود با این تراز ها رتبه های خوبی هم کسب کرد.
رتبه ی 172 ریاضی امسال ما ،خانم مقیمی از تنکابن، گاهی حتی همین اواخر 5700 هم می شد اما رتبه ای واقعا عالی کسب کرد.

دانلود